KARABÜK TSO'DAN ŞAHİN'E ZİYARET

TSO BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNDEN ŞAHİN’E ZİYARET

Genel 25.01.2016, 15:50 25.01.2016, 15:50
22
KARABÜK TSO'DAN ŞAHİN'E ZİYARET
banner36
TSO BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNDEN ŞAHİN’E ZİYARET

KARABÜK TSO

Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, Meclis Başkanı Timurçin Saylar ve yönetim kurulu üyeleri Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

TSO Başkanı Özcan ve beraberindeki heyet ilk olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’i ziyaret etti.

AK Parti Genel Merkezinde gerçekleşen ziyarete Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, Şahin’e yeni dönemde görevlerinde başarılar dileyerek Karabük için planlanan projelerin son durumları hakkında bilgiler verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, TSO heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, hedeflerinin Eskipazar sınırları içinde yapılması düşünülen metal ve metal ürünlerine dayalı Organize sanayi bölgesinin biran önce hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Şahin, İsmetpaşa bölgesine yapılması planlanan projeyi çok önemsediklerini kaydederek, “ Bu konuda geçtiğimiz haftalarda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızı ziyaret etmiştik. Bunla ilgilini epey bir yol aldık. Buraya yapmayı planladığımız Metal ve Metal ürünlerine dayalı OSB sadece Karabük ile ilgili değil Türk ekonomisi içinde bu bir sinerji oluşturacak. O bölge tercih edilecek bir yer olacak yatırımcı için. Birçok avantajları var. Hedefe ulaşırız inşallah” dedi.

“ALMAMIZ GEREKEN TEDBİRLER VAR”

Karabük’te sanayi ve ticaret açısından Karabük’te ilk akla gelen demir çelik sektörü olduğunu ve dış kaynaklı bir takım sıkıntılar yaşandığını bildiğini de aktaran Şahin, “Alınması gereken bazı tedbirler var. Dahilde işleme rejimi diye bir rejim var. Bu rejime dayalı iş yapan bazı firmaların bu yasayı ve düzenlemeyi istismar ettiği bir durumla karşı karşıyayız.

Yurt dışından aldıkları kütükleri, mamül madde haline getirerek ihraç etmeleri gerekli. Bu ürünleri yurt dışına satmayıp iç piyasaya satmalarından dolayı bir haksız rekabetle karşı karşıyayız. Diğer ülkelerde buna karşı ciddi tedbirler alınarak istismara izin verilmiyor. Bizimde bu tedbirleri süratle almamız gerekir. O nedenle ülkedeki demir çelik sektörünün üst kuruluşu olması gerekir ve onların ön ayak olması gerekir.

tso karabük mehmet ali şahin ziyaretBu işle sadece Karabük ilgilenirse zayıf kalınır. Türkiye’de bundan zarar gören çok ciddi sanayici kesimi var. Bir takım dernekleri var ama eleştirdiğim kişilerin de buraya üye olması nedeniyle adım atmakta zorlanıyorlar. Belirli bir süre içinde dışarıdan getirmiş oldukları hammaddeyi belli bir süre içinde mamül madde haline getirip ihraç etmeleri gerekli. Bu süreyi geçirmiş çok sayıda firma var. İçeriye de satmışlar. Mevcut yasaların arkadan dolanılması bir istismarı ortaya çıkardı.

Ekonomi bakanı ile bunla ilgili görüştüm ve tedbir alacaklarını söyledi. KARDEMİR Türkiye’de demir çelik sektörünün çıkış yeridir, menşeidir. Karabük ekonomisi demir çelik sektörü ile adeta özdeş haline gelmiştir. Bu konu hepimizi yakından ilgilendiriyor. Yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için takibimizi devam ettireceğiz” ifadesinde bulundu.

TSO heyeti daha sonra geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı görevine atanan Mehmet Ceylan’a da hayır olsun ziyaretinde bulundu.
Yorumlar (0)
18
açık
banner17
banner18
banner39
banner74