KAMİL GÜLEÇ'İN HIRSI KARDEMİR'İ MİLYONLARCA TL ZARAR UĞRATMIŞ..!

KARDÖKMAK ve KARÇEL’e ait KARDEMİR B Grubu hisselerin tamamını 2017 yılı Temmuz ayında Kamil Güleç ellerindeki A ve D Grubu hisseler ile takas yolu

Genel 04.12.2019, 10:00 04.12.2019, 10:00
281
KAMİL GÜLEÇ'İN HIRSI KARDEMİR'İ MİLYONLARCA TL ZARAR UĞRATMIŞ..!
banner36

KARDÖKMAK ve KARÇEL’e ait KARDEMİR B Grubu hisselerin tamamını 2017 yılı Temmuz ayında Kamil Güleç ellerindeki A ve D Grubu hisseler ile takas yolu ile değiştirmişti.

KARDEMİR A.Ş’nin 2017 Kasım ayında yapılan seçimli genel kurul öncesi Kamil Güleç’in hisse senedi operasyonundan KARDEMİR’in sahibi olduğu her iki yan şirket trilyonlarca lira vergi ödemekle karşı karşıya kaldı.

2020’DE 10 MİLYON TL VERGİ ÖDEMEK ZORUNDA

KARDEMİR’in hakim hissedar ortağı ve yönetim kurulu üyesi Güleç Gurubunun 2017 genel kurulu öncesi KARÇEL ve KARDÖKMAK’a ait KARDEMİR B gurubu hisselerin A ve D Grubu hisseler ile takas edilmesinden dolayı 2017 yılına ait kar açıklamak ve bu kar dan doğan yaklaşık 10 Milyon TL vergi ödemek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

KARÇEL VE KARDÖKMAK Yönetim Kurulu kararı olmadan yapılan bu hisse takasından kaynaklanan 10 Milyon TL vergi 2020 yılında rücu ettirilecek ve ödeme zorunluluğu olacak.

Ne KARDEMİR, ne KARÇEL ne de KARDÖKMAK şirketlerine hiçbir ticari kar getirmeyen 65.5 Milyon TL’lik hisse takası sonrası ortaya çıkan karın vergisinin dörtte biri KARÇEL ve KARDÖKMAK tarafından beyan edilip 2017'de ödenirken, yasa gereği verilen taahhüt nedeniyle bu sene sonuna kadar eğer hisseleri satmazlarsa oluşan karın trilyonlarca liranın kalan dörtte üçünü de ödemek zorunda kalacaklar. Bu da bir manada gereksiz bir işlemden kaynaklı uğranılan zararı katlayacak.

ZARARIN SORUMLUSU KİM?

Şimdi bu zararın sorumlusu kim?

KARÇEL VE KARDÖKMAK’ın KRDM B gurubu hisselerini Güleç gurubuna ait KRDM A ve KRDM D gurubu hisse senetleri ile değiştirmek suretiyle ortaya çıkan kardan kaynaklı vergi, bağlı şirketlerin kasasından çıkarken, bir yerde zarar ettirilme manasına gelen bu paraların sorumlu ya da sorumluları dolaylı olarak KARDEMİR hissedarlarını da zarara uğratmış oldu.

Bilindiği gibi, KARDEMİR’in 2017 yılında birkaç kez ertelenen ve ardından tartışmalı bir şekilde Kasım ayında yapılan seçimli genel kurulunda oy kullanımı sırasında ortaya çıkan şok hisse takası gerçeği büyük şaşkınlık oluşturmuştu.

KAP’A AYLAR SONRA AÇIKLAMA YAPILMIŞDI..!

Oluşan Tepkiler hatta şikayetler üzerine, Çağ Çelik A.Ş. tarafından işlem günü KAP’a (Kamu Aydınlatma Platformu) yapılması gereken açıklama, aylar sonra 22.11.2017 tarihinde yapılmıştı.

Yapılan Açıklama da “19.07.2017 tarihinde KARDEMİR A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,10 TL fiyat aralığından 3.640.000 adet KARDEMİR(D) alış işlemi ve Ayrıca 19-25-26.07.2017 tarihlerinde 28.493.780 adet KARDEMİR (B) Takas yolu ile devir alış virmanı ile 23.045.000 adet KARDEMİR (D) ile 7.563.354 adet KARDEMİR (A) Takas yolu ile devir ediş virmanı işlemleri tarafımca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KARDEMİR A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 26.07.2017 tarihi itibariyle %3,9698 sınırına ulaşmıştır.” Denilirken takas yolu olduğu belirtilmişti.

İŞTE 10 MİLYON VERGİ'DEN DOĞAN ZARARIN RAKAMSAL DETAYLARI

Geçmiş yıllarda KARDEMİR’in menfaatleri doğrultusunda iştirakçi şirketleri olan KARDÖKMAK A.Ş. tarafından 13 Milyon 984 Bin lot, KARÇEL A.Ş. tarafından ise 14 Milyon 509 Bin Lot KRDM B gurubu hisse senedi çeşitli yıllarda alınmıştı.

2017 yılı 17 Temmuz tarihinde sessiz sedasız Kamil Güleç’in KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde yapılan takas işlemi ile zamanında 11 Milyon 485 Bin 643 TL’ye KARÇEL A.Ş. tarafından alınan Kardemir B hissesi 33 Milyon 550 Bin 87 TL borsa değeri karşılığında KRDM A ve D Grubu hisseler ile takas edilmişti.

Gerçekleştirilen takası Maliye Bakanlığı satış ve alış olarak tanımladığından, bu takas sonrası 22 Milyon 64 Bin 444 TL kar edilmiş oldu. Bu kardan da 4 Milyon 412 Bin 888 TL vergi ödemekle karşı karşıya kaldı. Nitekim KARÇEL bu verginin 2017’de dörtte birini de ödemişti.

KARDÖKMAK A.Ş'nin yine geçmiş çeşitli yıllarda 11 Milyon 382 Bin 602 TL’ye aldığı KRDM B gurubu hisse senedi hiçbir ticari kar olmaksızın 32 Milyon 24 Bin 941 TL borsa değeri karşılığında yine Kamil Güleç tarafından KRDM A ve D grubu hisseler ile takas yapılmıştı.

Takas sonrası 20 Milyon 643 Bin 338 TL kar etmiş olan KARDÖKMAK A.Ş. dolayısıyla 4 Milyon 891 Bin 62 TL vergi ödemek zorunda kaldı. Yine dörtte birini de zaten 2017 ödemişti.

Öte yandan hisse takasın istisnai hükümden yararlanamayacağı görüşünü belirten uzmanlar ise oluşan verginin tamamının şimdiye kadar ödenmiş olması gerektiğini öne sürüyorlar. Aksi halde bağlı şirketlerin büyük miktarda vergi cezası ile karşı karşıya gelebileceğini de vurguluyorlar.

GÜLEÇ'LERİN HIRSININ KARDEMİR VE KARABÜK’E MALİYETİ!

Öte yandan şirketin ortakları başta olmak üzere, Demir Çelik Piyasasında ve Karabük’te konunun duyulması üzerine konuyla ilgili sorularda peş peşe gelmeye başladı.

“Şimdi bu zararın sorumlusu kim?

Yönetime girme hırsı ile KARDEMİR, KARÇELve KARDÖKMAK zarar ettirilmiş olmuyor mu?

KARÇEL ve KARDÖKMAK’ın elindeki Kardemir B gurubu hisselerini Güleç gurubuna ait Kardemir A ve D gurubu hisse senetleri ile değiştirmek başka nasıl izah edilebilir?

Şirket yönetim kurulu üyeleri basiretli olmak zorunda değil mi?

Eğer mali yükümlülük kaynaklı zarar oluşmuş ise bu zararın meydana getiren yönetim kurulu üyesinden tahsil edilmesi gerekmez mi?

Şimdi Bağımsız Yönetim Kurulu Üyelerinin bu konuyu SPK’ya taşıması gerekmez mi?

Yoksa yapanın yanına kar mı kalacak? şeklinde soruları sıralanıyor.

KARDEMİR’İN 10 MİLYION TL VERGİ ÖDEMESİ HİSSEDARLARA NASIL ANLATILACAK?

Kamil Güleç’in KARDEMİR A.Ş. Seçimli Genel Kurullarında B Grubundan kendi ve oğlu Hüseyin Çağrı Güleç’in seçilmesini garantilemek amacıyla yapılan KARÇEL ve KARDÖKMAK’da ticari anlamda hiçbir kuruş gelir getirmeyen bu hisse takasından kaynaklanan 10 Milyon TL verginin ödenmesi KARDEMİR A.Ş.’ye de ciddi bir mali yük getirecek. Bu mali yükün hissedarlara nasıl izah edileceği ise ayrı bir tartışma konusu haline geldi.

GÖZLER MART AYINDAKİ MALİ GENEL KURULDA

Mart ayında yapılacak olan KARDEMİR A.Ş. Mali Genel Kurulunda, Kamil Güleç’in şahsi menfaatleri uğrunda şirketi zarara uğrattığı iddialarının gündeme geleceği ve ciddi tartışmalar doğurması bekleniyor.

Kamil Güleç’in ise şahsi hisse takasından doğan 10 Milyon vergi yükünün KARDEMİR tarafından ödenmesini nasıl isteyeceği ise merakla bekleniyor.

 

Yorumlar (0)
6
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74