İTFAİYEDEN BACA TEMİZLİĞİ UYARISI

Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri Tarihi Çarşıda bulunan Otel, Konak ve işyerlerinde denetimlere başladı. Özellikle baca temizli

Genel 25.10.2018, 13:11 25.10.2018, 13:11
22
İTFAİYEDEN BACA TEMİZLİĞİ UYARISI
banner36

Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri Tarihi Çarşıda bulunan Otel, Konak ve işyerlerinde denetimlere başladı.

Özellikle baca temizliği ve elektrik aksanlarının günün şartlarına uygun olup olmadığı incelendi. Boş olan konaklar tespit edilerek baca kontrolleri yapıldı. Isıtma ve pişirme sistemlerinde kullanılan bacaların periyodik temizlik işlemlerinin uygun yapılmamasından kaynaklı meydana gelebilecek yangın olaylarının en aza indirilmesi amacıyla denetimler başlatılarak, baca temizliği yapılmamış işletmeler uyarıldı.

Tarihi Çarşı bölgesinde denetimlerin sıklaştığını belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer şu sözlere yer verdi’’ Türk kentsel tarihinin bozulmamış bir örneği olan Safranbolu, geleneksel şehir dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bütünü sit ilan edilmiş ender kentlerden birisi, dolayısıyla ahşap evlerin yangından korunmasını amaçladığımız denetimlerimiz aralıksız devam edecek’’dedi.

İtfaiye Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Doğalgazlı bacaların yılda en az 1, fuel oil - mazot ve katı yakıtlı bacaların yılda en az 2 defa temizlenmesi gerekmektedir.

Otel, pansiyon, lokanta gibi işyeri bacalarının düzenli aralıklarla uzman ve yetkili ekiplerce sık sık temizlenmesi can ve mal güvenliği açısından elzemdir. Kombi bacası, merkezi sistem bacaları, şofben bacası, mutfak havalandırması, doğalgaz sobası, şömine ve barbekü bacalarının yılda bir sefer temizletilmesi can güvenliği için gereklidir denildi.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74