HAYATINI ENGELLİLERE ADADI

76 ENGELLİYİ TEKERLEKLİ SANDALYE SAHİBİ YAPTI 5 YILDA 15 TON PLASTİK TOPLADI

banner73
Genel 01.02.2017, 14:49 01.02.2017, 14:49
24
HAYATINI ENGELLİLERE ADADI
banner36
76 ENGELLİYİ TEKERLEKLİ SANDALYE SAHİBİ YAPTI

5 YILDA 15 TON PLASTİK TOPLADIÇalıştığı fabrikanın çatısından düşerek yaralanan ve 5 ay süren tedaviyle yürüyebilen tekstil işçisi 39 yaşındaki Murat Yıldız, 5 yılda topladığı 15 ton plastikle 76 engelliyi tekerlekli sandalye sahibi yaptı.

Evli ve 2 çocuk babası Murat Yıldız, 2001 yılında Tekirdağ’da çalıştığı fabrikanın çatısından düşerek yaralandı. Yıldız, 5 ay süren tedavinin ardından ayağa kalkarak yürüyebilirken, kazadan sonra konuşma zorluğu çekmeye başladı. 5 yıl önce memleketi Karabük’e gelerek tekstil fabrikasında işe giren Yıldız, iş yerinin başlattığı mavi kapak toplama kampanyasının yürütücüsü oldu.

Yıldız, 5 litrelik boş bidonları kentteki caddelere, sokaklara, okul önlerine asarken bazı resmi kurumlara da bıraktı. Yıldız, iş yerlerinden elbise askılığı, iplik bobini, sanayilerden kırık araç tamponları ve plastik bidon topladı. Yıldız, iş yerinde ve çevresindeki arkadaşlarının da desteği ile 5 yılda 15 ton plastik toplayarak 6’sı akülü 76 tekerlekli sandalye alınmasını sağladı. Alınan tekerlekli sandalyeler, ihtiyaç sahibi engellilere teslim edildi.

Murat Yıldız, engelli olmanın ne demek olduğunu iyi ildiğini, bu sıkıntıyı yaşadığını söyledi. Plastik toplayabilmek için kamyonet aldığını anlatan Yıldız şöyle konuştu:

“Sırf bu iş için kamyonet aldım. Ben kendimi hizmet aşkına adadım. Çünkü hizmet nimettir. Ailemle çoğu zaman vakit geçiremiyorum. Eşim biraz gönül koyuyor. Hakkını helal etsin. Eşime bugünün meyvesini öbür dünyada göreceğiz diyorum. Tekerlekli sandalyeyi teslim ettiğim aileler bize dua ediyor. O da bize yetiyor. Tek amacımız o. İş çıkışı topladığım elbise askılığının demirini ayırıp ayrı satıyorum. Beni tanıyan sanayi esnafının biriktirip verdiği kırık tamponları ayrı satıyorum. Onların parasıyla tekerlekli sandalye alıyorum. İhtiyacı olan herkese veriyoruz. Gaziantep’e, Adana’ya, İskenderun’a, İstanbul’a Gebze’ye gönderdim.”

Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74