GÜLEÇ'LER SUÇ DUYURUSUNDAN ÇIKIŞ ARIYOR

Kamil Güleç 2017 Temmuz ayında KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve

Genel 19.12.2019, 16:07 19.12.2019, 16:07
179
GÜLEÇ'LER SUÇ DUYURUSUNDAN ÇIKIŞ ARIYOR
banner36
Kamil Güleç 2017 Temmuz ayında KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve KARDÖKMAK ile KARÇEL A.Ş’nin Başkanlığı  döneminde KARÇEL ve KARDÖKMAK A.Ş’nin kasasında bulunan 30 Milyon KRDM B Grubu lotu, KRDM A ve D lotu ile değiştirmişti.

KARDEMİR tarafından şirketin menfaatleri için yan şirketleri olan KARÇEL ve KARDÖKMAK’a uzun yıllar önce 23 Milyon TL’ye aldırdığı B Grubu hisselerin 2017’daki borsa değeri olan 66 Milyon TL değere ulaşmıştı.

Kamil Güleç, elindeki 30 Milyon lot A ve D Grubu hisse ile KARÇEL ve KARDÖKMAK’daki 30 Milyon lot B Grubu hisseyi takas etmişti. Takas sonrası KARÇEL ve KARDÖKMAK 23 Milyon TL’ye aldığı hisseleri 66 Milyon TL tutarında yaptığı takas mali açıdan satış ve alış olarak tanımlandığından aradaki fark kar görüldüğünden 10 Milyon TL vergi doğmuştu.

Şirketlerin hisse alım satım mevzuatına göre, KARÇEL ve KARDÖKMAK B grubu hisseler ile takas edilen A ve D grubu hisseleri en geç 2 yıl içinde satması ve elde edilen karı da şirketin beş yıl boyunca ana sermayesinde bulundurması şartı ile doğan 10 Milyon TL vergiyi ödeme zorunluluğunun ortadan kalkıyor. Dolayısıyla KARÇEL ve KARDÖKMAK kasasında bulunan 30 Milyon A ve D Grubu hisseleri en geç 31.12.2019 tarihine kadar satması gerekiyor.

KAMİL VE ÇAĞRI GÜLEÇ 10 MİLYON TL VERGİ ÖDEMEMEK İÇİN KARÇEL VE KARDÖKMAK’DAKİ 30 MİLYON LOT HİSSENİN SATIŞINI İSTEDİ

Bu gelişmeler doğrultusunda; KARÇEL ve KARDÖKMAK A.Ş’nin 25.11.2019 tarihli yönetim kurulu toplantısında KARÇEL Yönetiminde bulunan Çağrı Güleç ve KARDÖKMAK Yönetiminde bulunan Kamil Güleç önerge vererek, şirketlerin kasasında bulunan Kardemir A ve D grubu hisse senetlerinin yıl sonuna kadar satışını talep ettiler.

Şirketler ise aldıkları yönetim kurulu kararı ile hisse satışının gerek bağlı şirketler ve gerekse KARDEMİR A.Ş ile yatırımcıları nezdinde ve mali külfetleri açısından ne şekilde etkileneceğinin tespitine yapmak amacıyla içinde Çağrı Güleç’in de olduğu bir komisyon kurma kararı almıştı.

Edinilen bilgilere göre; Komisyon çalışmalarının ardından hazırlanan sonuç raporunda, hisse senetlerinin satılmamasına yönelik karar alındığı ve esasen hisse senedi virman işlemlerinin istisnadan yararlanamayacağı anlaşıldığından, tespit edilen hususlarda KARDEMİR’in İç Denetim Direktörlüğünde istenen rapor ise hisselerin satışının 10 Milyon TL vergi yükümlülüğünü ortadan kaldırmadığını vurguluyor.

31.12.2019 TARİHİNE KADAR HİSSELER SATILSA DA 10 MİLYON TL VERGİ YÜKÜ ORTADAN KALKMIYORMUŞ.!

İç Denetim Direktörlüğünce hazırlanan rapora göre; 2017 Temmuz ayında KARÇEL ve KARDÖKMAK’IN uhdesindeki hisse senetlerinin 2017 Temmuz ayında yapılan virman işlemlerinin usulüne uygun yapılmadığı, yetkili organ kararlarının bulunmadığı, bur virman işlemlerinin istisna uygulama şartlarını taşımadığı anlaşılıyor. Ayrıca bu usulsüz işlemler nedeni ile Şirkete zararı oluştuğu da tespit ediliyor.

4 BAĞIMSIZ ÜYE GÜLEÇ’LER İLE İLGİLİ ADLİ VE İDARİ İŞLEM İSTEDİ

İç Denetim Direktörlüğü raporu ile ilgili hukuk görüşü de alındıktan sonra, yönetim kurulu üyelerinin sorumlulukları da göz önüne alınarak, bağımsız yönetim kurulu üyelerinin tamamının verdikleri önerge kabul edilerek, adli ve idari işlemlere başlanılmasına karar verildiği öğrenildi.

4 bağımsız üyenin tamamının imza attığı adli ve idari işlem talebinde Kamil Güleç’e yakınlığı ile bilinen Osman Kahveci’nin de imzasının bulunması bir hayli şaşırtıcı bulundu.

Bundan sonra adli ve idari makamlar Kamil Güleç’in 2017’de yaptığı hisse takası ile ilgili olayın nihai kararını verecek.

BABA OĞUL GÜLEÇ’LER PANİK VE TELAŞ İÇİNDE

2017’de yaptıkları hisse takasının komisyon araştırmaları sonrası usulüne uygun yapılmadığı, yetkili organların kararları bulunmadığı gerekçesi ile takastan doğan 10 Milyon TL verginin hiçbir şekilde ortadan kalkmayacağı anlaşıldığından baba-oğul Güleç’lerin ayrı bir telaş içine girdiği ifade ediliyor.

Güleçler yayınladığı basın açıklamasında, hisse takasından kaynaklanan verginin doğmasının yasa ve yönetmeliklere göre normal olduğunu ifade ederken, haklarında yapılan suç duyurusunu da hasmane olarak gördüklerinin de altını çiziyorlar.

Öte yandan usulsüz takas ile ilgili hem SPK’ya, hem de Adliyeye suç duyurusunda bulunulması kararı Güleç’leri kara kara düşündürmeye ve paniklemelerine neden olduğu da sektör içinde konuşuluyor.
Yorumlar (0)
18
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74