GENEL MÜDÜR'DEN VERGİLİ'YE TAAHHÜT

Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Ercüment Ünal, çevre yatırımları ile ilgili Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye 11 maddelik taahhütte bulundu. Karab

banner73
Genel 11.10.2017, 19:07 11.10.2017, 19:07
10
GENEL MÜDÜR'DEN VERGİLİ'YE TAAHHÜT
banner36

Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Ercüment Ünal, çevre yatırımları ile ilgili Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye 11 maddelik taahhütte bulundu.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Ercüment Ünal Belediye Başkanlığı makamında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Genel Müdür Ünal, Kardemir’in çevre yatırımları ile ilgili yapacakları çalışmalar hakkında açıklamalar yaparak, Başkan Vergili’ye çevre yatırımları ile ilgili taahhüt verdi.

Belediye Başkanı Vergili, çevre kirliliği ile ilgili yaptığı sert çıkışın ardından geniş çaplı bir tartışma başlatmış, son olarak dün yapılan basın toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tarafından tartışma oluşturan bu açıklamalar ele alınmıştı. Vergili'nin Kardemir ve Marzinc’in hava ve çevreye vermiş olduğu zararlar üzerine yaptığı açıklamanın bir bölümünde Kardemir’in bacalarından hala çıkan tozların çevreyi kirlettiğini ve şirketin gerekli yatırımları yaparak çevre kirliliğinin önüne geçilmesini istemişti.

Bu açıklamalar üzerine Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Zeki Yolbulan ile birlikte makamında ziyaret eden Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal, Kardemir'in çevre konusunda yaptığı ve yapacağı yatırımları kamuoyu ile paylaştı. Belediye Başkanı Rafet Vergili, Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcısı Mehmet Ceylan’a duyarlılığından ötürü teşekkür ederken, bu hassasiyetin devam etmesi temennisinde bulunduğunu ifade etti.

"Kardemir çevreye tehlikeli atık vermiyor"

Kardemir A.Ş Genel Müdürü Ercüment Ünal ise 2015/2016 yıllarında Kardemir’in mali tablosuna bakıldığında zarar açıkladığını, Kardemir’in insan ve çevre sağlığına büyük önem verdiğini, şimdiye kadar birçok çevre yatırımı yaptıklarını, toz dışında kesinlikle çevreye tehlikeli atık vermediklerini, böyle bir atıklarının olmadığını ifade etti.

Ünal, "Belediyemiz ve Bakanlığımızın tüm şirketlerde olduğu gibi belirlediği bazı ölçüm noktaları var. Bunları daha önce beraber belirledik ama bütçesizlikten yapamadığımız yaklaşık 50 Milyon dolarlık yatırımı biz dört kısıma ayırıyoruz. Sinter tarafı, yüksek fırınlar tarafı, çelikhane tarafı birde kok tarafı. Sinter ve kok tarafından yatırımlarımız daha önce başladı ve 2018 ortasından itibaren 2018'de bitmek üzere sinter ve kok tarafındaki yatırımlar tamamlanmış olacak" dedi. 11 maddelik çevre yatırımlarını belirlediklerini ve bunlarla ilgili çalışmalara başladıklarını belirten Genel Müdür Ünal, 2018 itibariyle tüm bu yatırımların yapılacağını Başkan Vergili'ye taahhüt ettiğini belirtti.

Ünal, kameralar önünde bir aylık süre isteyerek tüm basın mensuplarını 1 Ocak itibariyle Kardemir’de yatırımları yerinde görmeye çağırdı. Ünal son olarak “1 Ocak itibarı ile başlamadığımız çevre yatırımı olmayacak. 1 Ocak’ta tekrar gelin görüşelim yerinde Kardemir’de tekrar toplantı yapalım. Size söz veriyorum 2018 yılı sonuna kadar tüm çevre yatırımlarımız bitecek” dedi.

"Bu sene yapmazsak ne zaman yapacağız?"

Çevre yatırımlarının geciktiğini belirten Ünal, "Dün dündü bitti. Bu hedef doğrultusunda 'Yahu konuşuyorlar, ediyorlar yine kirleniyor' evet kirlenecek. 2018'in ortasına kadar kirlenecek. Bizde paramızı 50 milyon ortaya koyacağız. Diyeceğiz ki bunu harcıyoruz. Niye? Bu sene para kazanıyoruz. Bu sene yapmazsak ne zaman yapacağız." dedi.

Ünal'ın ardından söz alan Belediye Başkanı Rafet Vergili, “11 maddelik çevre yatırımları programları var. Önümüzdeki günlerde önemli ihaleler yapılacak. Biz 6 ay gibi kısa sürede tüm çevre yatırımlarını biteceğini anlıyoruz. Herkesin hakkı tertemiz bir Karabük’te yaşamak.” dedi.

Marzinc'in herhangi bir görüşme talebi veya taahhüdü olup olmadığı konusunda sorulan bir soruya ise Rafet Vergili, yarın Marzinc'in tüm Yönetim Kurulu üyelerinin Karabük’e geleceğini belirtti.

Yorumlar (0)
12
açık
banner23
banner17
banner18
banner39