FARKINDAYIZ VE HALKIMIZLA BİRLİKTE KANSERİ YENECEĞİZ!

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorlukla

banner73
Genel 16.10.2017, 13:56 16.10.2017, 13:56
14
FARKINDAYIZ VE HALKIMIZLA BİRLİKTE KANSERİ YENECEĞİZ!
banner36

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Yeni yayımlanan dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında kanser ilk sırada yer almaktadır.

Ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp-damar hastalıkları birinci sıradadır. Kanser ikinci ölüm sebebi olarak önemli bir toplum sağlığı problemidir. Kanser %90 çevresel, %10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır.

Ülkemizde erkeklerde en çok akciğer kanseri görülmektedir. Bu kanseri prostat, bağırsak, mesane ve mide kanserleri takip etmektedir. Erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı gelişen vakalarda son 5 yıl içinde azalma görülmüştür. Ancak bu azalma son yıllarda artan tütün kullanımı ile gelecek yıllarda tekrar artış seyrine dönüşebilir.
Kadınlarda ise en çok meme kanseri görülmektedir. Her 4 kadın kanserinden biri meme kanseridir. Bu kanseri tiroid, bağırsak, rahim ağzı ve akciğer kanserleri takip etmektedir.

Birçok batı ülkesinde meme kanseri 40-49 yaş grubunda bize göre daha az görülmektedir. Ülkemizde ise meme kanseri görülme yaşı daha gençtir. Bu nedenle meme kanseri taraması 40 yaşından itibaren yapılmaktadır.
İlimizde ise kadınlarda ve erkeklerde kanserlerin görülme oranı ülkemizdeki oranlarla benzerlik göstermektedir. Ayrıca en sık görülen kanser türleri de ülke geneli ile aynıdır. Yani erkeklerde en sık görülen kanser türü tütün kullanımına bağlı akciğer kanseri iken, kadınlarda meme kanseri birinci sırada yer almaktadır.

Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhisle tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Bu anlamda tütün ve obeziteyle mücadelemiz tüm hızıyla devam etmektedir.

Ayrıca ilimizde; KETEM ve Aile Hekimliklerimizde, 40-69 yaş aralığındaki bayanlarımıza meme kanseri, 30-65 yaş aralığındaki bayanlarımıza rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş aralığındaki tüm halkımıza bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aile Hekimliklerimize mamografi çekimi için başvuran kadınlarımız, Müdürlüğümüz hizmet araçları ile KETEM birimimize taşınmaktadır. Tarama sayılarını arttırabilmek ve kadınlarımıza yerinde hizmet sunabilmek için Sn. Şefik DİZDAR’ın Müdürlüğümüze bağışladığı Mobil Mamografi aracımızla ve İl Özel İdaresi tarafından alınan Mobil HPV aracımızla taramalarımız yapılmaktadır. Birçok ilde olmayan bu hizmet, ilimizdeki kanser tarama faaliyetleri için büyük bir avantajdır.

Bu kapsamda “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” etkinlikleri kapsamında Karabük Kent Meydanında Mobil Kanser Tarama araçlarımızla 11-19 Ekim 2017 tarihlerinde halkımıza ücretsiz kanser taramaları yapılmaya başlanmıştır. “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” diyerek tüm halkımızı tarama programımıza davet ediyoruz.

Yorumlar (0)
12
açık
banner23
banner17
banner18
banner39