CEYLAN; 'VATANDAŞ ODAKLI İMAR PLANLAMASI'

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISI MEHMET CEYLAN'DAN "VATANDAŞ ODAKLI İMAR PLANLAMASI" VURGUSU

Genel 01.10.2016, 11:51 01.10.2016, 11:51
8
CEYLAN; 'VATANDAŞ ODAKLI İMAR PLANLAMASI'
banner36

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISI MEHMET CEYLAN'DAN "VATANDAŞ ODAKLI İMAR PLANLAMASI" VURGUSU


cey


KOP Bölgesi İlleri Örnek İmar Uygulamaları Projesi Açılış toplantısı  nedeniyle Sayın Ceylan bugün Karaman Ermenek de bir konuşma gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Ceylan  Yaptığı açıklamada şunları söyledi.


Planlı, programlı ve doğru bir imar anlayışıyla şehirlerimizi yeniden şekillendiriyoruz. Bizler, “Kimlikli, Kişilikli ve Sağlıklı Şehirler”’in yolunun doğru bir imar planlamasından geçtiğini çok iyi biliyoruz.


Bu bağlamda, 2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Projesi’nin alt bileşeni olarak tasarlanan planlı alanlarda kentsel gelişimin sağlanması amacıyla örnek imar uygulaması projesi ülkemizde ilk olarak karaman İli Ermenek ilçesinde başlatılmıştır.


125 havalanda yapılacak bu uygulama ile yenilikçi bir imar uygulaması hedeflenmektedir. Bu proje ile yürürlükteki imar uygulama mevzuatının yerel yönetimlerce doğru uygulanması, dolayısıyla da vatandaşın önceki uygulamalardan şikâyetçi olduğu uygulamaların büyük oranda çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir.


Bu proje ile yeni duyuru yöntemleri geliştirilecek ve uygulama sahasındaki taşınmaz sahiplerinin konu hakkında daha sağlıklı bilgilenmesi sağlanacaktır. Ayrıca yöre halkı ile bire bir yapılacak görüşmeler ile halkın bilgilendirilmesi, katılımının ve farkındalığın sağlanması bizler için büyük bir öneme sahip.  Yapacağımız tüm işlemlerde şeffaflık ilkesinin korunması ve maksimum vatandaş memnuniyetinin temini yine bu anlamda çok önemli.


Bunun yanında imar uygulamalarına yapılan itirazların asgariye indirilmesini hedefliyoruz. Artık vatandaş mahkemeye gitmeden bu proje ile tüm sorunlarına çözüm bulacak. Vatandaşla devlet karşı karşıya gelmeyecek.


Yine bu proje ile imar uygulaması öncesi ve sonrası taşınmazların değerleme yöntemlerinin doğru bir şekilde yapılıp vatandaş mağduriyetinin giderilmesini amaçlıyoruz.


Bu proje ile ülkemiz için en uygun imar uygulama modelinin oluşturulması ve bu doğrultuda yapılacak mevzuat çalışmalarına altlık teşkil etmesi amaçlanmaktadır.

Yorumlar (0)
-5
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39