AK PARTİ MİLLETVEKİLİ UYSAL'DAN 3 NİSAN MESAJI

AK Parti Karabük Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Burhanettin UYSAL, ‘Demir Çelik Fabrikaların

Genel 02.04.2018, 10:30 02.04.2018, 10:30
45
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ UYSAL'DAN 3 NİSAN MESAJI
banner36

AK Parti Karabük Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Burhanettin UYSAL, ‘Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 81. Yıldönümü’ nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.


Milletvekili Uysal, şunları kaydetti:


3 Nisan 1937, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atıldığı, demir çeliğin kalbi Karabük'ümüzün 81’inci kuruluş ve gurur günü, ülkemizin kalkınma dinamiklerinin hayata geçirildiği tarihtir. Ülkemizin birçok ili düşman işgalinden kurtuluşunu kutlarken, Karabük 3 Nisan gününü kuruluş günü olarak kutlamaktadır.

Maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı, demir yolu güzergâhında bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeniyle Türkiye'nin ilk entegre demir çelik tesisleri için en uygun yer Karabük seçilmiş ve 3 Nisan 1937'de Demir Çelik Fabrikalarının temeli, Karabük köyünde atılmıştır ve böylece Karabük'te çeltik tarımından çelik sanayisine dönülerek Türkiye'nin ilk ağır sanayi hamlesi başlatılmıştır.

Ülkemizde çelik üretimi ilk kez 3 Nisan 1937 tarihinde Karabük’te temelleri atılan ve 1939’da işletmeye alınan Kardemir’de, İlk Türk Demiri de Kardemir’deki Fatma isimli yüksek fırında üretilmiştir. Kurulduğu yıllarda 150 bin ton kapasiteye sahip olan Kardemir, geride bıraktığımız 2017 yılını 2 Milyon 403 Bin ton sıvı çelik üretimi ve 251 Milyon TL karlılıkla kapatmıştır. Sürdürülen yatırımlarla birlikte yakın gelecekteki hedefi ise 3,5 Milyon tonluk üretime ulaşmaktır.

13 haneli bir köy iken, 3 Nisan 1937'de Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atılmasıyla şehir olma süreci başlayan Karabük, 1953 yılında ilçe, 6 Haziran 1995’de Türkiye'nin 78'inci ili olmuş ve bugünde 244 bini aşan nüfusa sahiptir.  Cumhuriyetin ilanından sonra oluşan ilk şehir olduğu için Karabük bir Cumhuriyet şehridir.

Karabük, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu ilk planlı sanayi kentlerinden birisidir. Kardemir, uzun yıllar boyunca ülkemizdeki endüstriyel atılımlara öncülük etmiş, adını tarih kitaplarına “ Fabrikalar Kuran Fabrika” olarak yazdırmış,  Türk sanayisinin öncüsü ve okulu olmuştur.

Karabük'te ülkenin her köşesinden farklı bir renk ve kültür görebileceğimiz gibi, ülkemizin her köşesinde de Karabük'ün bir eserini görmemiz mümkündür. Türkiye'de birçok sanayi kuruluşunun, barajların, köprülerin, kulelerin, antenlerin ve benzeri tesislerin mimarı olmuştur. Kısaca, genç cumhuriyetin imarını ve sanayileşmesini Karabük gerçekleştirmiştir.

Karabük ilk sanayi şehri olmanın yanında çevresi ve ilçeleriyle birlikte tarihi, kültürel değerleri ve doğal zenginlikleri ile de ön plana çıkmaktadır. 2007 yılında kurulan ve bugün 55 bin öğrenciye sahip üniversitesi, Kardemir Karabüksporu, UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’yu, Hadrianapolis Antik Kentinin bulunduğu Eskipazar'ı, yaban hayatı ve bitki çeşitliliğine sahip ormanları ile Yenice'yi, kaya mezarları ile  Ovacık’ı ve doğal güzellikleriyle göz kamaştıran Eflani'yi içinde barındırmasıyla Karabük, Batı Karadeniz'in ve ülkemizin nadide bir kentidir.

AK Parti iktidarları döneminde ülkemizin her alanında yaşanan gelişim ve değişim, Karabük'te de yaşanmaktadır. Karabük’e eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, ulaşımdan spora kadar her alanda 15 yılda yaklaşık 6 milyar TL’lik yatırım yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir.

(Kalkınma Bakanlığı rakamlarına göre) 2002 yılında Karabük İli Kamu Yatırımlarının Toplamı (Mahalli idareler ve muhtelif iller kapsamı dışındakiler hariç) 12.3 milyon TL iken 2017 yılında yaklaşık 13 kat artarak 152.6 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. (TÜİK rakamlarına göre) Karabük’ün ihracatı 2002 yılında 9.8 milyon dolar iken 2017 yılı sonu itibariyle 33 katına yükselmiş; 326.1 milyon dolar olmuştur.

(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu –BDDK- rakamlarına göre)  2017’de mevduatı yüzde 50.5 artarak 2 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkan Karabük, Türkiye’de mevduatını en çok artıran İl oldu. Bununla da kalmadı kredisi en az artan yani borcu en düşük düzeyde artan il de Karabük oldu.  

Bu gelişmelerin ışığında, Karabük'ün kuruluş yıl dönümünde bizlere düşen görev ise hep birlikte, el ele, tek yürek halinde Karabük'ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük’ün kurulmasında emekleri geçen başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve dönemin diğer devlet büyükleriyle birlikte bu şehrin doğuşuna ve bugünlere gelişine vesile olanları minnetle anıyor, aramızdan ayrılmış olanlara rahmet diliyorum.

 

Yorumlar (0)
banner11
banner12
-1
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74