AK PARTİ İL BAŞKANI 'SAYAÇ OKUNMADAN FATURA GELMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, elektrik ve doğalgaz faturalarının sayaç okunmadan kıyasen geleceği yönünde son

Genel 03.04.2020, 13:50 03.04.2020, 13:50
44
AK PARTİ İL BAŞKANI 'SAYAÇ OKUNMADAN FATURA GELMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL'
banner36
AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, elektrik ve doğalgaz faturalarının sayaç okunmadan kıyasen geleceği yönünde son günlerde kamuoyunda yanlış anlaşılmalar ve yanlış bilgilendirmeler olduğundan dolayı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile bir görüşme yaptığını içeren basın açıklaması yayınladı.

Ak Parti İl Başkanı Altınöz, Karabük il genelinde sayaç okunmadan elektrik ve doğalgaz faturalarının gelmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi ve şu açıklamayı yayınladı;
"Son birkaç gündür elektrik ve doğalgaz faturalarının oluşturulması için sayaç okuma işleminin yapılmayacağı ve son yılların tüketimdeki ortalaması alınarak faturalandırılma yapılacağı ile ilgili kamuoyunda yanlış anlaşılmalar meydana geldiğinden, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile bugün sabah saatlerinde bir görüşme yaptım.

Sayın Bakanımız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından bu yönde alınan bazı kararların olduğunu, fakat Koronavirüs ile mücadele kapsamında kıyasen faturalandırma işlemlerinin sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacağını ifade etmiştir.

Karabüklülere de selamını ileten Enerji Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, hiçbir vatandaşımızın mağdur edilmesinin asla söz konusu olmayacağını da açık bir şekilde belirtmiştir.

Sayın Bakanımız, EPDK tarafından kamuoyunun aydınlatılması için bir basın açıklaması yapılacağını da belirtmiş ve nitekim EPDK’nın söz konusu açıklaması basın yayın kuruluşlarında yer almıştır ve hatta Karabük Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basınımıza da EPDK’nın bu açıklaması servis edilmiştir.

Öte yandan EPDK tarafından elektrik ve doğalgaz faturalarının son yılların ortalamasından oluşan kıyasen faturalandırma işleminin Karabük ilimizde uygulanması şu an için söz konusu değildir.

Yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkenin tamamında uygulanmayacak.

Aşağıda yer alan bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecek. Söz konusu düzenleme şu hususlarda yapılacak

* Karantinaya alınan bölgelerde

* İdari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgelerde

* Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde

* İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde sayaç okuma işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

* Mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olursa ya da itiraz edilir ise tüketicilere muhakkak iade edilecek.

* Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil önceki iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecek.

Kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek ve doğru bilgi içermeyen haberlere ve sosyal medya paylaşımlarına lütfen itibar edilmemesi gerektiğini bir kere daha vurgulamak isterim."
Yorumlar (0)
6
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74