AK PARTİ İL BAŞKANI 'CHP USULÜ BASINA SANSÜR'

AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, Safranbolu Belediyesinin yerel basına dayattığı

Genel 01.05.2020, 14:40 01.05.2020, 14:40
88
AK PARTİ İL BAŞKANI 'CHP USULÜ BASINA SANSÜR'
banner36
AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, Safranbolu Belediyesinin yerel basına dayattığı abonelik sözleşmesi ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Altınöz, "CHP usulu basına sansür" şeklinde tanımlama yaparak, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bu skandal sözleşmeyi yırtıp atması gerektiğini ve Karabük, Safranbolu yerel basınından özür dilemesi gerektiğini belirtti.

AK Parti İl Başkanı Altınöz, yayınladığı yazılı basın açıklamasında şu görüş ve düşünceleri ifade etti;
"Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin yerel basına uyguladığı CHP usulü Sansür uygulaması ile ilgili bu açıklamayı yapmak zarureti hasıl olmuştur.

Karabük basını diğer illerdeki yerel basın gibi zor şartlarda yayıncılık yapmaktadır. CHP’li Belediye Başkanı Elif Köse, Karabük ve Safranbolu basınının önüne abonelik için öyle maddeler koydu ki, skandal sözleşmenin C Maddesi çok ilginç. CHP usulü Sansür içeren madde aynen şöyle:

c) Şirketin, belediye, belediye başkanı, meclis üyeleri, belediye çalışanları, belediye tüzel kişiliği ile alakalı siyasi eleştiri, şahsi eleştiri ve nezaket sınırlarını aşan yayınlarına, paylaşımlarına rastlanması halinde sözleşme belediye tarafından tek taraflı olarak fesih edilecektir. Bu maddede belirtilen sınırların aşılıp aşılmadığının takdirinin tek taraflı olarak belediye başkanında olduğu taraflarca kabul edilmiştir.”

Basın özgürlüğünü ağzından düşürmeyenler, belediyenin imkanlarıyla vereceği abonelik ücreti karşılığında Safranbolu ve Karabük basınının iplerini ellerine alacaklarını zannettiler. Safranbolu Belediye Başkanı, Türk Basın tarihine kara bir leke olarak geçecek bu sözleşmeyi yerel basına dayatmıştır. Karabük basını bu sansürcü ve basın özgürlüğüne karşı olan sözleşmeye tepkisini net olarak ortaya koymuştur.

Sözde özgürlük savunucusu CHP’nin Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin, Karabük ve Safranbolu basınının önlerine, imzalaması için koyduğu sözleşmenin can alıcı maddesinde özetle şunu diyor; “Safranbolu Belediyesine, başkanına, meclis üyelerine ve çalışanlarına karşı, siyasi eleştiri, şahsi eleştiri veya eleştiri sınırlarını aşan yazı, haber paylaşım yapılırsa, bu abonelik sözleşmesinin tek taraflı fesih edilmesi belediye başkanının yetkisindedir. Belediye ve şahsımla ilgili bir eleştiri mi, asla ve katta yapamazsınız. Derhal aboneliğinizi keserim. Belediye Başkanı ile ilgili siyasi bir eleştiri mi, yapamazsınız.”

İşte CHP usulü basın özgürlüğü.

İşte CHP usulü Basına Sansür.

İşte CHP usulü yerel basına destek.

Bugün herkes Belediye Başkanının çıkıp Karabük ve Safranbolu’daki basın mensuplarından özür dilemesini beklerken, yapmış olduğu basın açıklamasında, UTANÇ sözleşmesini savunmuştur.

Basın Ahlak kurallarından bahseden, ona atıf yapan açıklaması da özrü kabahatinden büyük bir açıklamadır. Hele Basın mensuplarıyla alakalı bu kuralları ihlal edecekleri ile ilgili “ön yargımız yok” demesi tam bir fecaattir. Çünkü basın hakkındaki düşünceleri sadece ön yargı da kalmamış , bu Utanç sözleşmesine resmi madde olarak konulmuştur.

Fazla eveleyip gevelemenize gerek yok, konuştukça batıyorsunuz. Sizden fazla bir şey beklenmiyor bu UTANÇ sözleşmesini yırtıp çöpe atın ve Karabük Basınından özür dileyin.
Yorumlar (0)
21
açık
banner17
banner18
banner39
banner74