10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği (KGİD) Başkanı Serap Karaoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yaptı. KGİD B

Genel 09.01.2019, 14:06 09.01.2019, 14:06
22
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
banner36

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği (KGİD) Başkanı Serap Karaoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

KGİD Başkanı Serap Karaoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Anadolu basınının içinde bulunduğu sıkıntılı zamanların geride kalmasını dileyerek, devletin Anadolu basınına nefes aldıracak önlemler getirmesi gerektiğini ifade etti.

Medya alanında çalışanların sosyal hakları başta olmak üzere, her türlü iyileştirici, yapıcı çabaların destekçisi ve takipçisi olacaklarını ifade eden Karaoğlu, “Anayasamızdan aldığı güçle görevini yapan ve yayınlarıyla toplumların haber alma ihtiyacını karşılayan, yönetilenler adına yönetenleri denetlemekte, yapıcı eleştiriler yönelterek toplumsal huzur ve barışın tesisinde önemli bir rol üstlenen medya kuruluşlarında çalışanlar için 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır.” dedi.

Yasama, yürütme ve yargının yanında 4. kuvvet basının geleceğin güçlü Türkiye'si için mutlaka desteklenmesi ve sektörde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi gerektiğini vurgulayan Karaoğlu, şunları kaydetti;

“Ülkemiz, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi sorunumuz, geniş katılımlı çalıştaylar dizisiyle çözümlenmeli ve alınan kararlar, ivedilikle uygulamaya konulmalıdır. Özellikle çalışma koşulları mutlaka iyileştirilmelidir. Günümüzde meslektaşlarımız, çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından ne yazık ki 10 Ocak 1961'den çok daha kötü koşullara sahip. Basın özgürlüğünü ele alan yasalar yeniden düzenlenmeli, terör suçları dışında cezaevlerinde yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler, derhal serbest bırakılmalıdır."

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74