Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

DEMOKRASİ AYIBI…

DEMOKRASİ AYIBI…
Bu haber 28 Mayıs 2014 - 21:12 'de eklendi. 21 kez görüntülendi.

 

2002 Yılında tek başına iktidara gelen AK Parti Hükümeti’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, tüm üyeleri zaman zaman demokrasi dersi vermektedirler.

Ergenekon sürecinde, Erdoğan hep “Demokrasi” demiştir ve yakın tarihimizde asılan Adnan Menderes’i genellikle örnek vermiştir.

Başbakan Erdoğan yine paralel yapı sürecinde de “darbeciler” diye adlandırdığı kesime sürekli demokrasiyi hatırlatmış ve “Bu ülkenin demokrasi bekçisiyiz” demiştir.

Bölgemizin Milletvekili olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sayın Mehmet Ali Şahin ise her fırsatta Karabüklülere demokrasiden söz eder.

Tüm bunlara rağmen, AK Parti Hükümetinin demokrasi bekçiliğini yaptığı Türkiye Cumhuriyetinin 78. Vilayeti Karabük’te, bir demokrasi ayıbı ve Anayasal suç işleniyor.

KARDEMİR A.Ş Yönetimi, Yerel Seçimlerde MHP’den Belediye Meclisi adayı olan ve seçilen üç müdürünü, MHP Belediye Meclis üyesi oldukları gerekçesi ile müdürlük görevlerinden aldılar.

KARDEMİR A.Ş’nin şirket içinde yaptığı bu tasarruf, Karabük seçmeninin iradesine bir darbedir,  Demokrasi ayıbıdır ve hatta Anayasal bir suçtur.

Her T.C. Vatandaşının seçme ve seçilme hakkı Anayasa tarafından korunmaktadır. Kimseyi, seçme hakkından veya seçilme hakkından mahrum bırakmaya, hiç kimsenin hakkı yoktur.

Karabüklü seçmen, 30 Mart Mahalli İdareler seçiminde Karabük Belediye Başkanını, 31 Belediye Meclis üyesini ve 17 İl Genel Meclis Üyesini seçmiştir.

Bunların kimi, AK Parti, kimi CHP ve kimi ise MHP’den aday olmuş ve seçmenin iradesi ile seçilmişlerdir.

Demokrasinin en güzel yanı; Halkın kendi idarecilerini, seçimle kendisinin seçmesidir.

Şimdi, KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri; A. Kerim Derviş, Ahmet Zeki Yolbulan, Bekir Eren, Burak Yolbulan, Cavit Yücel, Hüseyin çağrı Güleç, Mehmet Akif Ulusoy, Mustafa Yolbulan ve Necati Özsoy ile birlikte Genel Müdür Fadıl Demirel aldıkları bu kararla, Karabüklülere şu mesajı veriyorlar;

‘Ey Karabüklü; Siz her ne kadar KARDEMİR A.Ş’de Yüksek Fırınlar Müdürlüğü Yapan Ahmet Aycan’ı, Stok Kontrol Şefliğimizi yapan Harun Cebeci’yi ve Koruma Güvenlik Müdürümüz Taşkın Yılmaz’ı Belediye Meclis üyeliğine seçmenize rağmen, biz sizin bu tercihinize saygı duymuyoruz, Demokrasi falan da bilmiyoruz. Anayasa’yı da tanımıyoruz. Bu adamları siz seçtiğiniz için, biz de cezalandırıyoruz.” Diyorlar.

Aslında Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili her ne kadar ‘Bu olay şahsıma ve MHP’ye yapılan bir harekettir’ dese de, demokratik bir seçimle yerel yönetime gelen kişilere, sırf seçilme hakkını kullandıkları için işiyle, aşıyla oynamak tüm demokrasiye inananların sorunudur.

KARDEMİR A.Ş Yönetiminin demokrasiye bir darbe gibi indirilen bu kararı karşısında, ilk önce iktidar partisi olan AK Parti temsilcileri, Ana Muhalefet Partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi İl teşkilatı tepki göstermelidir.

Bu meclis üyeleri MHP’li, AK Partili veya CHP’li diye bakılmamalıdır.

AK Parti’nin İl Genel Meclis üyesi Ahmet Sözen de KARDEMİR’de çalışıyor. Şimdi ona da bu seçilmiş görevinden dolayı bir yaptırım uygulanmaya kalksa ne olacak?

Evet, Ne olacak..?

Cevaplayın lütfen, Sayın Mehmet Ali Şahin, Sayın Osman Kahveci, Sayın İl Başkanı Ömer Ayar…

Ağzınızı bıçak açmıyor.

Neden..?

Çünkü onlar MHP’nin meclis üyeleri…

Yarın da AK Parti’nin seçilenlerine böyle bir demokrasi dışı tasarrufların uygulanmayacağı ne malum?

Zaten bu işin toplumsal faturası AK Parti’ye kesilmiştir.

Toplum hafızasında aynen şunlar kalacak;

“AK Parti baskı uyguladı, KARDEMİR Yöneticileri de bu müdürleri görevden aldı”

Evet, aynen bu ana tema toplumun hafızasına kazınmaya başlamıştır.

Hele hele CHP İl Başkanı Bayram Karadağ’a ne demeli..?

Tam bir siyasi soytarı…

KARDEMİR A.Ş’de yıllardır işçi olan Bayram Karadağ’a bu zamana kadar niye ses çıkarmadıkları malum.

Şimdi anladınız mı..?

Karabük tarihine bu demokrasi ayıbı, kara harfler ile işlenmiştir.

Fakat kimse sesini çıkarmıyor…

Bir tek Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili konuşuyor.

Hadi, AK Parti ve CHP’nin, Karabüklü seçmenin iradesine darbe vurulan bu demokrasi ayıbına karşı suskun kalmalarını istemesek te kabul ediyoruz.

Ya demokratik çerçevelerde kurulan Sivil Toplum Kuruluşlarına ne dersiniz..?

Tık yok…

Hani bir Yahudi atasözü vardır…

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diye…

O yılan bir dokunmaya alıştıysa, yarın dokunmayacağı kimse kalmaz.

Yazık…

Yazık ki, ne yazık…

Karabük top yekûn bu demokrasi ayıbını sineye çekmiştir.

Karabük’ün Sayın Büyüğü, Sayın Mehmet Ali Şahin; T.B.M.M’de Karabük Milletvekili olarak bizi temsil ediyorsunuz.

Öyleyse, her defasında demokrasi dersi verdiğiniz Karabüklülere, bir demokrasi dersi daha vermenizi bekliyoruz.

Yoksa yarın demokrasi ayıbı yaşanılan bu yerde, bir Karabüklü olarak boynunuz eğri gezersiniz.

Bu demokrasi ayıbı ile bizleri yaşamaya mecbur kılan ve seyirci olan herkes, yarın vebal altında kalacaktır.

Bu demokrasi ayıbına sessiz kalan kimse, bundan sonra demokrasiyi ağzına almasın.

Alan olursa, bu halk ta o ağza geri tıkar.

Ya yukarda isimlerini tek tek yazdığımız KARDEMİR A.Ş. Yöneticilerine ne demeli..?

Onlara bir şey söylemeye gerek yok…

Zaten bu ayıba ve bu darbeye imza atanlar kendileri değil mi..?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
10 ADET YORUM YAPILDI
Kardemir emekçisi29 Mayıs 2014 / 20:21 Cevapla

Bence Sendika aklını başına alsın. Saçma sapan şeyler konuşuluyor. Eğer bu konularla ilgili tek bir adım atarak yürümeye kalkan olursa birdahaki dönem Türk Metal hayırlı olsun…..

atma29 Mayıs 2014 / 15:22 Cevapla

Kardemir yönetiminin almış olduğu bu karara saygı duyulmalıdır. Klavyeden atmakla olmuyor. sn.vergilinin dediği gibi MHP ve kendine yapılan bir hareketse bu davranış, taraftarları ile 2010 da bir grup onurlu işçinin gösterdiği tepkiyi gösterirler. Kimse kimseyi kandırmasın bu Karabük böyle bir yer işte..

Gerçek bir yorum29 Mayıs 2014 / 12:25 Cevapla

“AK Parti baskı uyguladı, KARDEMİR Yöneticileri de bu müdürleri görevden aldı” yazının özü gerçekten bu..

mert29 Mayıs 2014 / 10:20 Cevapla

tebrikler Ergün bey…..

karabük delisi29 Mayıs 2014 / 10:03 Cevapla

KARABÜK’Ü KARDEMİR’DEN TUTUN DA KARABÜKSPOR’A KADAR ELE GEÇİRDİLER. UTANMASALAR KARABÜKSPOR’UN DA ADINI YOLBULANSPOR VEYA KAFKAS SPOR DİYE DEĞİŞTİRECEKLER. ZAMANLA BU DA OLACAKTIR. ŞEHİRDE SES ÇIKMAZSA PARDON VERGİLİ HAriç daha çok sahipleneceklerdir.

recep29 Mayıs 2014 / 09:57 Cevapla

ayıbın büyüğünü m.h.p teşkilatından korkudan hiç ses çıkmadı. çıkarmayın sayın başkayanın’da dediği gibi size de sıra gelebilir.

emekli29 Mayıs 2014 / 04:31 Cevapla

zamanında Kardemir için kenetlenerek yapılan büyük mücadele ruhunun %1’i bile yoktur bugün, eğer olsaydı şu an Karabükte yaşam bambaşka olabilirdi..

‘o zamanki yapılan mücadele ruhu aynen Çanakkale geçilmez ruhu gibiydi’ ya istiklal ya ölüm gibiydi, tüm insanlarda kenetlenme vardı, hedef aynıydı, ruh aynıydı, hiç kimse ötekini asla satmamıştı, sonuna kadar mücadeleye devam edildi ve kazanılmıştı dava…

emekli29 Mayıs 2014 / 04:21 Cevapla

Kardemir kendi özbe öz evlatlarının iş akitlerini fesh etmektedir, ne yaptı bu insanlar, arsızlık hırsızlıkmı yaptılar, hayır yapmadılar, Karabükte yıllar önce mücadele ne için yapıldı tüm yöre halkı ile çalışanı ile beraber, fabrikalar kapanmasın, yöre halkı buradan ekmek yemeye devam etsin tek amaç buydu ve bu kısmende olsa başarılı oldu kapanma olmadı yöre halkı mücadele sonunda kazandı, akabinde çalışan kesim büyük fedakarlıklar yaptı ücretlerde hep sıfır sözleşmeler niye; hep bu işletmeler kar etsin ayakta kalsın diye, şimdi durum nedir, zamanında yapılan mücadeleler bu günler içinmi yapılmıştı acaba? yöre halkının evlatları işten atılsın diyemi?

emekli29 Mayıs 2014 / 04:10 Cevapla

işte iş dönüp dolaşıp Kardemir ve haksız işten atmalar olayına geliyor, bunların arkası daha da gelecektir, ancak; hiçbir kuruluştan, hiçbir sivil toplum kuruluşundan da tepki beklemek boşunadır, şimdi herşey çıkar paydasında oluştuğundan aman bana kimse dokunmasın, altta kalanın canı çıksın mantığı sonsuza kadar işleyecektir Karabükte, taki aslen Karabüklü vatandaşların alayının işsiz kaldığına kadar, o zamanda herşey için çok geç olacaktır…saygılar.

emekli28 Mayıs 2014 / 22:05 Cevapla

Memlekette demokrasi sadece güzel söylemlerle yapılmakta, icraatta bir şey yok. herkes kendi menfaatlerini düşünmekte, halbuki son 10 yıldır Kardemir’de öylesine nahoş şeyler yaşandı ki hangi birini anlatalım söyleyelim, biz olanları yakinen yaşadık ve aslan her zaman kediye boğdurulmuştur. Karabük’te ses çıkarması, haykırması gereken kuruluşlar maalesef hiçbir şekilde seslerini çıkarmamaktadırlar, bundan sonrada çıkarmazlar, ha şunu da belirtmek gerekiyor, memlekette bu kadar dönek ve meziyetsiz insanlar varken, dürüst ve doğru insanların haklılığı hiçbir zaman anlaşılmayacaktır.


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.