Karabük Net Haber

CHP’Lİ MUSTAFA AKAY’DAN SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA AÇIKLAMA

CHP’Lİ MUSTAFA AKAY’DAN SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA AÇIKLAMA
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:11 'de eklendi.

Yenice Eski Belediye Başkanı Mustafa Akay, Karabük ve ilçelerinden sağlık sorunuyla ilgili bir sürü yakınmanın geldiğini vurgulayarak “Bu soruna kimler, ne zaman el atacaklar” dedi.

Yenice Eski Belediye Başkanı Mustafa Akay, bu konuda yaptığı araştırmalar ve uzmanlardan edindiği bilgileri kamuoyunun bilgisine sunmayı bir görev addettiğini belirtti ve şunları söyledi;

“Dile getirdiğim konular uzmanlardan alınmış bilgilere dayanmaktadır. Karabük’te üç hastane kapatılarak görünüşte modern bir hastane yapılmış ve yatak kapasitesi üçte bir oranına düşürülmüş. Bu da beraberinde bir yığın sorunu getirmiştir. Artık, Karabük’te ve ilçelerinde modern hastane binaları olmasına karşın derinden derine büyüyen bir sağlık sorunu vardır. Bu sorundan toplumun tüm katmanları olumsuz etkilenmektedirler. Adı eğitim ve araştırma hastanesi olan Karabük Hastanesinde; yatak ve hekim sayısı çok yetersizdir. Polikliniklerde yığılmalar özellikle yaşlı hastaları bezdirmektedir. Ameliyat sırası ve yatak yoğunluğu üst düzeydedir. Bazı branşlarda aylar sonrasına gün verilmektedir. Saat 24:00’ten sonra randevu almak özellikle yaşlıları yormaktadır. Hastane çalışanlarının sorunları çözülememekte ve dolayısıyla ötelenmektedir. Liyakatsiz yönetimler yüzünden çalışanlar da huzurlu değillerdir.

Hastanenin hekim kadrosunun atama yöntemi ise tam anlamıyla karışıklığa neden olmaktadır. Uzman hekimler Sağlık Bakanlığı tarafından atanmaktadırlar. Öğretim ve araştırma görevlilerinin atamaları üniversite tarafından yapılmaktadır. Bu hiyerarşik bir karışıklığa da yol açmaktadır. Personelin döner sermaye ve ek göstergelerinde haksızlık ortaya çıkmaktadır. Atama kargaşası, belli branşlarda hekim fazlasına, bazılarında da eksikliğine neden olmaktadır. Sağlık sisteminde birinci ve ikinci basamaklar yeterince kullanılmadığından polikliniklerde hasta yığılması yoğunlaşmaktadır. Böylece, hastaya ayrılan zamanı azalmaktadır. Yine eğitim ve araştırma çalışmalarının yapılmasını etkisiz hale getirmektedir. Polikliniklerde sıra bulamayanlar ve acil hastalar başka şehirlere veya özel sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kalmakta, böylece masrafları artmaktadır. Ayrıca, USG, MR, endoskopi, kolonoskopi gibi tetkikler için çok ileri tarihlere randevu verilmektedir. Durum zaman zaman vahimleşmekte randevuya randevu verilir hale gelinmektedir. Hastane açıldığı günden beri bir tamir ve tadilat çalışması içindedir. Hastane tuvaletlerinin genel temizliğinden yakınmalar artmaktadır. Birinci basamaktan ikinci basamağa gidemeyen hastalar direk üçüncü basamağa gittikleri için de sıkıntı ve yoğunluk giderek artmaktadır. Kısacası, modern bir hastaneye giden hastalar nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti alamamaktadırlar. Geçmiş dönemlerden gelen döner sermaye yolsuzluğunun ortaya çıkardığı durum personelin ekonomik anlamda da zor durumda kalmasına neden olmaktadır.

Yine ilçe hastanelerinde uzman doktor kadroları bulunmadığından sıkıntı yaşanmaktadır. Bu hastanelere gelen acil gelen hastalar Karabük’e yönlendirilmektedirler.

Karabük ve ilçelerinde sağlık sorunu yaşanmaktadır. Karabük’ü yönetenler, böylesine önemli ve devasa soruna el atmak için ne beklemektedirler? Özellikle milletvekilleri ve siyasi partilerin il yönetimleri derhal bu olaya el koymalı ve çözümü konusunda bir şeyler yapmalıdır.”

CHP KARABÜK MİLLETVEKİLİ NEREDE?

CHP’de uzun yıllar Belediye Başkanlığı, Belediye Başkan Adaylığı, Milletvekili adaylığı gibi görevlerde bulunan ve talip olan Mustafa Akay’ın Karabük sağlık sektöründeki sorunlara değinirken, CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy’un bir kere daha ne iş yaptığı kendi partililerince sorgulanmaya başlandı.

Karabük sağlık sektöründe uzun yıllar doktorluk görevinde bulunan ve şimdi CHP Karabük Milletvekili olan Dr. Hüseyin Avni Aksoy’un mu, yoksa aynı parti içinde Yenice Eski Belediye Başkanı Mustafa Akay’ın mı bu sorunlara değinmesi gerekir?

CHP Karabük Milletvekili Aksoy’un Karabük’ün bu ve bunun gibi birçok sorununa karşı duyarsız kalmasına her geçen gün tepkiler çoğalmaya başlıyor. CHP Karabük teşkilatları içinde de Milletvekili Aksoy’un umursamaz tavırları eleştirilmeye başlandı.

Bu haber toplam 7.75 kez okundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
Delm12 Aralık 2018 / 14:49 Cevapla

Sayın eski belediye başkanı sizin döneminizden çok iyi bir YENİCE. Sizin döneminizden KÖTÜ BİR TÜRKİYE var. Gerisini siz düşünün…

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER
karabük haber