Karabük Net Haber

CEYLAN’DAN MARZINC AÇIKLAMASI

CEYLAN’DAN MARZINC AÇIKLAMASI
Bu haber 04 Kasım 2017 - 18:25 'de eklendi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, çevre kirliliğine yol açtığı iddia edilen Karabük OSB alanında faaliyet gösteren MARZINC fabrikasında yapılan denetimler sonucunda baca gazlarının halk sağlığını tehdit edecek bir düzeyde olmadığını söyledi.

Ceylan, Karabük Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda beraberinde ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Daire Başkanı İbrahim Özdemir ve İl Müdür Vekili Nazan Şentürk ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Bakan Yardımcısı Ceylan, baca gazlarının değerlerinin 7 gün 24 saat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından online şekilde izlendiğini ve online izleme değerlerinin yanlış gönderilme ihtimaline karşı da yerinde de ölçümler yaptırdıklarını kaydetti.

Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak MARZINC’teki inceleme ve denetimlerin Türkiye’de hiç görülmedik ölçüde hiçbir sanayi kuruluşunda olmadık bir şekilde yaptıklarını kaydeden Ceylan, “Halkımızın sağlığı bizim için önemli. Bu tesislerin sahibi kim olursa insan sağlığı her şeyin üstündedir. Sanayimiz elbetteki önemli, istihdam önemli ama halk sağlığını tehdit etmeyecek, halk sağlığına zarar vermeyecek bir sanayi yapılaşmasını temin etmekte bizlerin, hepimizin vazifesi. Bakanlık olarak, bugünlerde MARZİC’le oturup, MARZİC’le kalkıyoruz. Burayı mutlaka vatandaşlarımızın da tatmin olabileceği bir duruma mutlaka getireceğiz. İzliyoruz, halkımızın adına izliyoruz, bundan da hiç kimsenin endişesi olmasın. Gerekli yaptırımlarda uygulanacak, eksiklikler de mutlaka giderilecektir” dedi.
“İnsan ve halk sağlığını tehdit edecek netice görmedik”

“Mevzuatımızın ve çevre kanunun bize verdiği yetkiler çerçevesinde bu inceleme ve denetimleri yapıyoruz” diyen Ceylan, “Bu çevrede hareket etmektedir. Atacağımız adımlar ve uygulayacağımız yaptırımların hepsini kanunun ve ilgili yönetmeliğin bize verdiği yetkilere göre yapıyoruz. Bunları yaparken de bilimsel verilerin olması gerekiyor. İçeride belli eksiklikler tespit edildi ve bunlar için idari yaptırımlar mutlaka uygulanacak. Bakanlık olarak kuruluşa eksiklikleri bildiriyoruz ve onlarda iş temrin planını bize kısa sürede gönderecekler.

Hem baca gazları yönüyle hem de üretim sonrası orada depolanan cüruf ve atık sular nedeniyle çok ciddi anlamda araştırma ve denetime tabi tutuldu. Baca gazları itibari ile baktığımızda, 7 gün 24 saat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından online şekilde izleniyor. Ayrıca online izleme değerlerinin yanlış gönderilme ihtimaline karşı da yerinde de ölçümler yaptırdık. Baca gazı itibari ile yaptığımız denetimlerde şuana kadar hiçbir zaman insan ve halk sağlığını tehdit edecek netice görmedik. Karabük kamuoyunda ‘burası zehir soluyor’ deniliyor ama bizim kriterlerimize göre yapılan denetimlerde hep altında bir değer çıktı” ifadelerini kaydetti.

“Kurşun değeri biraz yüksek”

Firmanın bulunduğu alanda yüksek miktarda cüruf birikintileri olduğunu aktaran Ceylan, “Bizim yönetmeliklerimiz çerçevesinde bir yıldan fazla açık alanda depolanması mümkün değil, mevzuatımıza aykırı bir husus. Bu süre içinde de depolanırken de onların da şartları var onlara da uymak zorundalar. Bir yıldan fazla zamandır burada cüruflar birikmiş bununla ilgili ciddi anlamda yaptırım cezaları uygulanacak.

Cüruflarla ilgili en hızlı şekilde buradan bertaraflarını sağlamak durumundayız. Bu cüruflar buradan en hızlı şekilde kalkmak durumunda. Bakanlık olarak il müdürlüğümüzle birlikte elemanlarımız geldi cüruflardan numuneler alındı, bular analize gönderildi. Hem bizim Gölbaşı’ndaki laboratuvarlarımızda analiz yapıldı hem de TÜBİTAK’ın Gebze’deki Marmara Araştırma Merkezine de gönderdik. TÜBİTAK’taki numune ilk sonuçları gelmeye başladı ama nihai sonuçlar henüz gelmedi. Kendi laboratuvarlarımızda yaptığımız sonuçlara göre cüruf içindeki tek bir metalin kurşunun limitlerin üstünde olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız” diye konuştu.

Cürufun taşınması gerektiğini, şirketin de çeşitli kurumlarla anlaşma yaptığını ve hızlı bir şekilde günlük 20 kamyonla cürufları gönderdiğini vurgulayan Ceylan, taşınma işlerin hızlanması gerektiğini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Daire Başkanı İbrahim Özdemir de bütün şikayetlere bakıldığını belirterek, “Biz yılda 50 bin tane tesisin denetimini gerçekleştiriyoruz. Uygun çalışmayan bu tesislere ortalama 150 milyon lira idari para cezası uygulayıp, kirliliği önlemeleri için gerekli tedbirleri aldırıyoruz. Her türlü sanayi tesisinde bu sıkıntılar bazen olabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber toplam 10.09 kez okundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
13 ADET YORUM YAPILDI
Sedat14 Kasım 2017 / 14:57 Cevapla

Sayin bakan sizi o makama karabuk halki secti getirdi karabuk halki sayesinde o koltuktasiniz bunu farkindamisiniz ve bu fabrikanin kurulmasina sizler oncu oldunuz bu fabrikayi karabukte istemiyoruz denetime gitmeden once haber verip ortaligi toparlayim goz ucuyla yalandan gidilip incelendi demesin kimse olcume girmeyen sagdaan sokdan kacan havaya karisan buhar toz duman var topraktan yeralti sularina karisan agir metaller var bunlari gozardi edemezsiniz isverenin patronun hakkini degil once vatandasin halkin saglini ve hakkini savunun lutfen

sefer RÜZGAR07 Kasım 2017 / 19:40 Cevapla

Bu fabrikayı burada kimse istemiyor sayın vekilim. Bunda ısrar neden acaba. Türkiyede hiçbir yer kabul etmemişken buraya gelip kurdular bu zehir fabrikasını.. Sebze ve meyvelere de verdiği zarar cabası tabi ki aynı zamanda.. Acilen kapatılmalıdır.

Ferhat şık05 Kasım 2017 / 21:50 Cevapla

Ya bu adam denetime gitmeden haber ver sonra tehdit etmiyor Karabük’e 2 gün kalsın demirceligin Karabüke yaptığını gör göremiyorsa gelsin ben göstereyim ona

Günaydın05 Kasım 2017 / 21:17 Cevapla

Aynı sıkıntı Çatalağzı beldesinde var, hala termik santral kurulması çalışması var, kanser, KOAH vs tüm hastalıklar beldede yüzde 1000 artış var. universite sanayi birliği var deniyor, Karabük üniversitesi prof lari bulsunlar bı çare maden filtreler maliyetli

ali osman yilmaz05 Kasım 2017 / 16:46 Cevapla

Sayın Bakanımıza en iyi yanıt:https://www.karabuknethaber.com/vergili-canli-yayinda-elestirdi-46427.html

Sayın Ceylan sizin gibi değerli bir siyasetçiye Karabük’e sahip çıkmak düşer. En kısa sürede MARZINC denilen doğa katliamcısı tesisi Karabük’ten kovmasıdır.

Yoksa Karabük halkı ilk seçimde daha öncede olduğu gibi bunun hesabını sorar.

Atakan05 Kasım 2017 / 13:18 Cevapla

Külli yalan baca tuhalinin karabuk te işi ne? kim nasıl neden ced verdi.. Kardemir yeteri kadar zehirler ken bu marczing e ve vergilinin sahibi olduğu alter d.ç. kim ced verdırdı…sayn ceylan bu marczing acil kapatılmalı….Kardemir gece 24 den sonra ne varsa salıyor filtre çalıştırmiyor bacalarını 24 saat online kameraya ile canlı izleyin gaz ölçümü değil canlı bacadan çıkan dumanın rengini 24 saat izlesin bakanlikkkkkk canlı olarak bakın o zaman hava kirliliği kalıyormuu .filtre kapasiteyi düşürüyor diye gece saat 24den sonra sabaha kadar şehrin havasının içine ediyor Kardemir denilen lanet fabrikaa

Murat ohran04 Kasım 2017 / 23:46 Cevapla

Sn.Mehmet ceylan
20 kamyon 540 ton eder
Ayda 15bin ton eder yilda 180 bin ton..
Adamlar 7-8 yildir 1 milyon ton curuf cikardilar
Senin soyledigin hizla curuf oldugu sekilde kalir yerinde …
Biraz hizlansin derken ne demek istedin ?

Bir de biraz kursun yuksek demek zehir demek … biraz diye aciklamami olur ?

    Zelzele05 Kasım 2017 / 12:30 Cevapla

    Birmilyon ton deği yapılan ölçümlerle üçyüzbin ton

Fakir04 Kasım 2017 / 21:12 Cevapla

Sayın Ceylan kimi kurtarmaya geldi acaba?

Burhan A.04 Kasım 2017 / 19:22 Cevapla

Nasıl bir spektroskopi ile test ediliyor anlamak mümkün değil.

Çevre Çok Önemli04 Kasım 2017 / 19:19 Cevapla

Yav he he firmanın internet sitesine girin ve ortak şirketlere bakın hangi birine güç yetebilir.

Komik04 Kasım 2017 / 18:31 Cevapla

Yüzbin kişi 30 kişiye çalışıyor …

Komik04 Kasım 2017 / 18:30 Cevapla

Komik bir şehir

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER