Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

CEYLAN, HABİTAT III KONFERANSINDA SÖZ ALDI

CEYLAN, HABİTAT III KONFERANSINDA SÖZ ALDI
Bu haber 20 Ekim 2016 - 0:09 'de eklendi. 17 kez görüntülendi.

HABİTAT III TOPLANTISINA GENİŞ BİR TÜRKİYE HEYETİ KATILDI

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISI MEHMET CEYLAN BM GENEL KURULUNA HİTAP ETTİ

GECEKONDULAŞMA %1’İN ALTINDA

konff

Türkiye, 17-20 Ekim tarihleri arasında Ekvator’un Başkenti Kito’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen HABİTAT III Konferansına, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, AFAD ve TOKİ Başkanlığı olmak üzere çeşitli Bakanlık ve Belediyelerden geniş bir heyetle katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, 18 Ekim 2016-EKVATOR-KİTO’da ana teması ‘Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme’ olan konferansta BM Genel Kurulu’na hitap ederek ülkemizin bu husustaki görüşlerini dile getirdi.

Ceylan bu husustaki düşüncelerini, “20 yıl önce İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı olan Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen HABİTAT II Konferansı ve İstanbul Deklarasyonu tüm Dünya’da Kentleşme ve Sürdürülebilir Kalkınma konularına ışık tutan bir yol haritası oluşturmuştu. Hatta HABİTAT II’de alınan kararlarla Türkiye’de de kentleşme politikasında önemli değişiklikler yaşandı ve bu kapsamda Toplu Konut ve Kentsel Dönüşüm alanında büyük bir faaliyet yürütülmeye başlandı.” şeklinde dile getirdi.

mceyTürkiye Son 20 Yılda Gecekondulaşma Sorununu Yüzde 1’in Altına İndirdi

Son 13 yılda; TOKİ vasıtasıyla 750 bin konut üretilmiş olup bu konutların büyük bir kısmı dar gelirli vatandaşlar için üretilen sosyal konutlar olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Ceylan “Böylece Türkiye, hızlı göç sonucu karşı karşıya kaldığı gecekondulaşma sorununu son 20 yılda yüzde 1’in altına düşürmeyi başardı.” diye ekledi.

Uluslararası Toplum Suriye Savaşının Sebep Olduğu Trajediye Kayıtsız Kaldı

Türkiye’nin kalkınma yardımlarında Dünya’da lider donör ülke olduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı Ceylan Türkiye’nin Suriye konusundaki politikasını, “Suriye’deki savaş nedeniyle ortaya çıkan krizde Türkiye, üzerine düşenin çok daha fazlasını yerine getirirken, maalesef uluslararası toplum savaşın sebep olduğu trajediye kayıtsız kaldı. Türkiye şu anda dünyada en fazla mülteciyi barındıran ülke konumundadır. Uygulanılan Açık Kapı Politikasıyla ülkemizde 3 milyon Suriyeliyi misafir etmekteyiz.” şeklinde özetledi.

Mehmet Ceylan yine Türkiye’nin birçok konuda yalnız bırakıldığına dikkat çekerek bu konudaki düşüncelerini de, “Türkiye’nin Suriyeliler için yapmış olduğu faturalı harcama 13 milyar ABD Dolarını geçmiştir. Bunun yanında STK’lar, Belediyeler ve halkımızın yaptığı yardımla beraber rakam yaklaşık 25 Milyar ABD Dolarını geçmiştir. BM ile Uluslararası toplum yaşananlara sesiz kaldı ve yaptıkları yardım sadece ve sadece 512 Milyon ABD Doları civarında kaldı. Uluslararası toplum bu konuyu artık sahiplenmelidir. Türkiye’nin bu konuda daha fazla yalnız bırakılmamalıdır.” şeklinde dile getirdi.

Ceylan, HABİTAT III Konferansı kapsamında kabul edilen ‘Yeni Kentsel Gündemde’ belirlenen ortak vizyon doğrultusunda, güvenli şehirlerin oluşturulması için artan terörden kaynaklanan tehditlere karşı tedbir alınması çağrısının da büyük önem arz ettiğini ifade etti.  Bakan Yardımcısı Ceylan bu hususta, “Kentsel Gündemin özellikle son dönemde artan güvenlik sıkıntıları ve düzenin tesisine yönelik tedbirler alınmasına dair beyanına önem veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Doğa Dostu ve Yeşil Kentler ile 2023’e Kadar Yeni Bir Vizyon Belirledik

Ceylan, “2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerimizde yer alan güvenli ve dayanıklı şehirleri inşa etme hedeflerimizin gerçekleştirilmesi, Yeni Kentsel Gündemimizin en önemli hedefini oluşturmaktadır. Türkiye doğa dostu, yeşil kentler ve yerel kalkınma ile 2023’e kadar yeni bir vizyon belirlemiştir. Bu durumun Yeni Kentsel Gündemde yer almasından da mutluluk duymaktayım.” diyerek sözlerine devam etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet CEYLAN, “HABİTAT II aktif katılımcılık,  sahiplenme,  açıklık ve şeffaflık gibi kavramların hayata geçirilebilmesi için çok aktörlü bir yönetişimi ön görmüştü. Kito deklarasyonu ve Yeni Kentsel Gündemin hazırlık sürecinin de benzer bir iklimle gerçekleşmesi son derece sevindiricidir. Bu yaklaşımın uygulama, gözden geçirme ve izleme süreçlerinde de devam etmesini temenni ediyoruz.” diyerek HABİTAT II ve HABİTAT III’ün önemine vurgu yaptı.

Bakan Yardımcısı CEYLAN, “Sürdürülebilir Kentleşme için son derece önemli olduğuna inandığımız Yeni Kentsel Gündemin hayata geçirilmesinde, etkin koordinasyon, iş birliği ve ortaklıkların sadece ulusal ve yerel düzeyde değil; uluslararası düzeyde de gerçekleşmesinin önemli olduğunun altını çizmeliyim.” diyerek konuşmasına son verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.