Karabük Net Haber
Ergün Başkaya
Ergün Başkaya

BU BAĞIMSIZLAR KARDEMİR’E DERS OLSUN

BU BAĞIMSIZLAR KARDEMİR’E DERS OLSUN
Bu haber 13 Ağustos 2019 - 10:44 'de eklendi. 100 kez görüntülendi.

Son aylarda KARDEMİR A.Ş.’de ortaya çıkan bazı gölgede kalmış konular, kamuoyunda şaşkınlık ve bir o kadar da ilgi ile takip ediliyor.

Karabük’te yaşamayan 50’ye yakın kişinin KARDEMİR’e çeşitli pozisyonlarda işe başlatılması,

Yine yönetim kurulu üyelerinin huzur hakkı adı altında 60-70 Bin TL’yi bulan astronomik maaşları,

Huzur haklarına, yüzde 40 ile yüzde 150 artış yapmaları,

Genel Müdür olarak getirdikleri Hüseyin Soykan’ın kapattığı ve şimdi inkar ettiği sosyal medya hesabından hükümet üyeleri hakkında muhalif yazılar paylaştığı,

Ve son olarak KARDEMİR Yönetiminde 20 yıla yakındır bulunan Yolbulan, Yücel ve Güleç aileleri ile ilgili skandal derecede hazırlatılan rapor.

Bakalım önümüzdeki günlerde daha neler çıkacak, bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Bunların hepsini bir kenara bırakıp, KARDEMİR’e Yolbulan ve Güleç ailelerinin uyuşmazlığı nedeniyle atanan bağımsız yönetim kurulu üyelerinin sürecini mercek altına alalım.

2017 Haziran ayında yapılması gereken seçimli genel kurul, hakim hissedar ailelerin bağımsız üyeleri belirlemesinde anlaşamadı ve hükümet “Bekleyin öyleyse biz atayacağız” dedi.

Aynı yılın Kasım ayında yapılan genel kurulda hükümet dört isim belirledi ve KARDEMİR yönetimine “Bunları genel kurulda seçin” dedi.

Kimdi bunlar..?

Ömer Faruk Öz; AK Parti Malatya eski milletvekili.

Şamil Ayrım; AK Parti İstanbul eski milletvekili (24 Haziran 2018’de yine AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçildi ve yerine AK Parti Karabük eski milletvekili Osman Kahveci getirildi.)

Bülent Gedikli; AK Parti Ankara eski milletvekili.

Mehmet Erdoğan; AK Parti Adıyaman eski il başkanı.

Demir Çelik Sektöründen tamamen uzak isimler.

Karabük’ü bilmeyen, tanımayan kişiler.

Hatta ve hatta tamamı Karabük’e hayatlarında belki hiç gelmemiş insanlardı bunlar.

2017 Kasım ayında KARDEMİR Genel Kurulu yapıldı ve ilk süreç Ömer Faruk Öz’ün “Başbakanımız Binali Yıldırım’ın talimatıyla Yönetim Kurulu Başkanlığına adayım” demesi ile başladı.

2017 Kasım ayında KARDEMİR’e Yönetim Kurulu Başkanı oldu, 2018 Ocak ayında o skandal rapor ortaya çıktı.

Yolbulan ve Güleçler arasında Mutullah Yolbulan’ın rahmetli olmasıyla başlayan uyumsuzluk, daha da derinleşti, husumete varan yerlere ulaştı.

Bağımsız üyeler adeta iki ailenin arasındaki anlaşmazlıktan beslenmeye başladılar ve KARDEMİR’de istedikleri tasarrufu yaptılar.

Bir yıl sonra 11 kişilik yönetimde sadece iki oyu olan Kamil Güleç ile çeşitli pazarlıklar yaparak, yönetim kurulu başkanı yaptılar.

Genel Müdür Ercüment Ünal‘ı aynı gün apar topar, sebepsiz gönderdiler.

Aradan 10 ay geçti ve şimdi bağımsız üyelerin başı olarak bilinen Ömer Faruk Öz, Kamil Güleç ile ters düştü.

KARDEMİR’de genel müdür, müdür yardımcıları ve kısım müdürlerine kadar tüm yöneticiler Ömerci, Kamilci diye kategorilere ayrıldılar.

Kamil Güleç’in getirdiği Genel Müdür Hüseyin Soykan bile birilerine dayanarak Yönetim Kurulu Başkanını yeri geliyor tanımıyor ve dinlemiyor.

Yani KARDEMİR’de çok başlı bir yönetim süreci başladı.

Huzursuzluklar…

Uyumsuzluklar…

Kavgalar…

Yönetim içinde çeşitli ayak oyunları…

Yönetim kadrosunda herkesin birbirlerinin arkasından çeşitli işler çevirmesi adeta moda oldu.

Halbuki, rahmetli Mutullah Yolbulan ve Kamil Güleç 15-16 sene hiçbir uyum sorunu yaşamadan KARDEMİR’i idare ettiler.

Uyum sorunu yaşasalar bile, kimse bilmedi ve kapalı kapılar ardında sorunlar çözüldü.

Geçmişi çabuk unuttuk.

Zaten bağımsız üyelerin geçmişten hiçbir bilgileri olmadığı da aşikar.

1998’li yıllardan bu yana Yolbulan, Yücel ve Güleç aileleri KARDEMİR hisseleri topladı.

Milyonlarca Lira paralarını yönetimde kalabilmek için hisse senetlerine yatırdılar ve halen daha öyle.

1998-2005 yılları arasında lotu 1 dolardan aldıkları hisse senetlerinin değeri, şu an 30 cente kadar düştü.

Yeri geldi kendi çekleri ile cevher, kömür aldılar.

Yeri geldi yatırımlar için, kendi şirketlerini ve varlıklarını teminat olarak gösterdiler.

2000’li yıllarda sona eren global çelik krizi bitmeseydi ve tonu 60 dolar olan demir fiyatları, 500-600 dolara çıkmasaydı, ne KARDEMİR bu günkü KARDEMİR olabilirdi, ne de milyonlarca dolar yatıran bu üç aile bu günkü durumda olabilirdi.

Şimdi onlar küçük bir hadde işletmecisi veya istasyon caddesinde küçük bir demir komisyoncusu olurlardı.

Risk aldılar.

Taşın altına ellerini değil, gövdelerini koydular.

Peki şimdi yönetimde her türlü ahkam kesen,

İstediklerini yaptıran,

Yönetim Kurulu Başkanlarını belirleyen,

Genel Müdürleri belirleyen,

Malatyalı, Adıyamanlı, Ankaralı bağımsız üyelerin kaç lot hisseleri var?

KARDEMİR için kaç liralarını riske etmişler?

Siyasi irade ile bağımsız yönetim kurulu olarak gelmişler ama bütün karar haklarını ellerinde tutuyorlar.

KARDEMİR’e, yönetime, işletmenin yapısına kısa, orta ve uzun vadede telafisi mümkün olmayan zararlar açıyorlar.

Milletle kedi, fare ile oynar gibi oynuyorlar.

Ayda on saat KARDEMİR de mesai harcıyorlar ve günde on saat KARDEMİR de mesai yapan 70 yaşına gelmiş insanla uğraşıyorlar.

KARDEMİR de yaşanan bu bağımsız üyeler süreci bize bir ders olsun.

2020 Kasım’ında yapılacak olan seçimli genel kurulda, bağımsızları daha dikkatli ve iyi belirleyelim.

Ankara’dan yapılan dayatma isimleri şehirce kabul etmeyelim.

Bağımsız üyeler, şirket yönetiminin karar mekanizmasında etkili pozisyonda olmamalılar.

Onlar gidecek, cefasıyla, sefasıyla biz KARDEMİR ile kalacağız.

KARDEMİR’in ve Yönetiminin bir dört sene daha böyle ayak oyunlarıyla, skandallarla kavgalarla geçirecek vakti artık kalmadı ve öyle bir lüksü yokta.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
16 ADET YORUM YAPILDI
ARAP19 Ağustos 2019 / 16:34 Cevapla

Motoru bozuk kardeşimiz kardemir bağımsız yönetim kurulu üyelerinin raporu yazan kişi hakkında şikayetçi olup olmadığını merak etmiş. Kendisine şunu söyleyeyim bunlar şikayet ettiyse benim rumuzum da ARAP değil o kadar yani

sattım kurtuldum19 Ağustos 2019 / 12:25 Cevapla

Hissedar kardeş, erdemir british steel gibi dünya devi şirketi satın alıyor, Kardemir kendisi ile anılan, kendi hakkı olan filyos limanını elin adamına kaptırıyor. Bu işler için Kardemirde olan, siyasi ve bürokratik alanlarda menfaatini korumasını beklediğimiz adamlarda başka işlerin kendi menfaatlerinin peşinde koşuyor, erdemirde bi baltaya sap olamamışlari Kardemire dolduruyor ama sen senetleri yinede satma cunku o kadar cok dillendirdilerki yakinda savunma sanayine mal verirler senetler o zaman tavan yapar.

Hissedar18 Ağustos 2019 / 23:01 Cevapla

Erdemirin savunma sanayine celik urermeye basladigini ve kac ton üreteceğini basindan okuduk. Kardemirinde savunma sanaine mal verecegi haberleri vardi, ne oldu? Son durum ne, hedef tonaj ne? Bu haberler göre yatarimlarimiza yon veriyoz.

Motoru Bozuk16 Ağustos 2019 / 23:48 Cevapla

Bağımsızlar savcılığa suç duyurusunda bulundu mu, bulunur gibi mi yaptı? Takipçi olur musunuz? Raporu hazırlatan iyi aile çocuğunu herkes merak ediyor.

Aracısız16 Ağustos 2019 / 23:21 Cevapla

Bu ülkede sıradan bir vatandaş herangi bi cemaate bağlı olmadığından dolayı kaybediyosa yaşananlardan ders alınmamış demektir.

Cevher16 Ağustos 2019 / 16:12 Cevapla

Yeter artık bıktık bu adamcılık işinden. İşi işin ehli olanlar yönetsin. Bizde Kardemir’e güvenip senet alarak yatırım yapalım.

Cumhur İttifakı15 Ağustos 2019 / 23:33 Cevapla

Bu işin akpartiyle alakası yok. Öyle olsa yerel siyasette ittifakı oluşturan partilerin yöneticileri fabrikada yaşananlarla ilgili olumsuz gorus belirtmezdi. Bu iş akparti bünyesinde bulunmuş bir cemaatin mensuplarının yapilanmasidir. Dışardan getirilenlerde içerden yukseltilenlerde ywterlilik değil cemaat gözetilmesi, şimdi kimsenin sahiplenmedigi aynı cemaat mensubunun disiplinlik sucuna ragmen tazminatıyla gitmesi ve kısa sürede yeni gelenin yerine geçmesi bununornegi.

Delidolu14 Ağustos 2019 / 01:35 Cevapla

Asıl sorun adam kayırmada maalesef her sektörde var. Bu zamana kadar fabrikada bu kadar yoktu. Bazı kişiler ak partiye böyle davranarak epey zarar verdiler. Milletin ekmeği ile oynadılar. Fabrikada çok duymaya başladık. Ak partinin arkasına sığınıp iş yürüten kişiler. Yazık. Bu fabrikadan çok insan ekmek yiyiyor. Siyaset işin içine girmemeli. Ak partiden soğuduk. Oy verdik yıllardır ama artık oy yok.

ALINTI YA SORU13 Ağustos 2019 / 16:47 Cevapla

ALINTI kardeş tamam çok güzel alıntından anladık durumun Kardemirdeki idari sıkıntının nedenini. Peki aynı kişi Cumhurbaşkanı ve damadına niye posta koyar oradaki eksiklik nedir merak ettim. Bunun için de bi alıntın var mı

ALINTI13 Ağustos 2019 / 16:31 Cevapla

Kısa bir alıntı anlayana, anlayanlara;

Bir yöneticinin yönetsel becerisi ve yetkinliği zayıf ise tek bildiği yol koltuğunun gücünü kullanmaktır. Kısacası “korku “ ile yönetmeyi seçer.
Krizlerin sık sık yaşandığı ve ekonomik dalgalanmanın sürekli iş hayatının gelgitlerini ortaya çıkardığı ülkemizde bu tür yöneticilerle çalışmak felakettir. Zaten zor olan pazar koşulları ve hedeflere ulaşma baskısı aşırı stres yaratır. Bir de işten atılma tehditiyle gizli veya net bir şekilde tehdit yaratan bu tür yöneticiler çalışanları bezdirir. Bu tarz yöneticilerin en büyük zayıflığı, özgüven eksikliğidir. Bu eksiklik onlara bir koruma kalkanı ihtiyacı yaratır. Bu kalkan; kendilerinin ulaşılmaz olmasını sağlamaktır. Sıfır iletişim, korku, biat, yüksek ses tonu, sert bakışlar , yüksek ego, kibir ve tehdit bu kalkanı onlara sağlar. Böylece kendilerini ulaşılmaz sağladıklarına inanırlar. Bilgi ve yetkinlik eksikliğini, maalesef otorite kurmaya odaklanarak gidermeye çalışırlar.

ev hanımı13 Ağustos 2019 / 16:18 Cevapla

Benim kocam işsiz. Mesleği kaynakçı, yurtdışında bile gidip iş yapıyor ara sıra ama lise mezunu değil. Kardemire başvurduk meslek lisesini bitirmesi kazım dediler Bizim orada oturan adamı lise mezunu bile değil torpille işe aldılar hemde mesleği yok. Hep siyaset olmuş orayı yönetenler ak partililer bidaha ak partiye oy moy yok bizden. Tamam eşimi almayın işe ama ötekini niye alıyonuz o zaman madem kural var sade bizemi var?

Dogan Sivri tcdd13 Ağustos 2019 / 16:05 Cevapla

Karabük sanayii kenti ama işsizlik hat safada ilgililer egoist dön köşeyi git işsiz genç ne yapsın?Karabük ün insanı dürüst olduğundan Sesi çıkmıyor korkusundan değil sabrımızı tasirmayin.

Metin13 Ağustos 2019 / 15:08 Cevapla

Demek ki neymiş, Ülkemizi, Vatanımızı yöneten çapsız insanlar misali sanayi işletmeleri, devlet kurumları, özel sektörde de buna bağlı olarak çapsız, hırsız, liyakatsiz yöneticiler atanması. Ülkemizin, Vatanımızın neden bu halde olduğu, ormanlarımız, topraklarımızın neden peşkeş çekildiği açık ve net değil mi? Çapsızlar ordusu dolmuş ülkede, hırsızlar dolmuş ülkede bu durumda olmamız, uçan kuşa borçlu olmamız gayet açık ve net değil mi? Van minüt yani!!! Fetöcüler ateşe, büyükelçi atanırken, kamu yönetimi mezunu ve 3 dil bilen kişilerin ancak polislik yapabildiği, rezil bir yönetimin yönettiği güzelim Vatanım.

Adem Ku13 Ağustos 2019 / 14:53 Cevapla

Evet güzel bir yazı olmuş. Maalesef bu Karabük dışından gelen insanlar memleketçilik yaparak Karabük insanı işsiz gezerken dışarıdan kendi memleketlisi bir sürü insanı dolduruyor. Aynı durum Karabük üniversitesinde de var tüm rektörler Konyalı baştan beri konya-konya-konya, hepsi de konyalıları doldurdu üniversiteye, yeğenleri çocukları akrabaları tarikatdaşları vs.. Artık BİRİSİ DUR DESİN bu duruma! En azından bir şart koyulsun en az 2 yıl Karabük ikametliler alınsın bari. Siyaset elini sanayiden çeksin.

Mehmet13 Ağustos 2019 / 13:18 Cevapla

Demek ki neymiş, siyaset burnunu ticarete sokunca bundan kimse kar etmiyormuş. O yüzden “akp listesinden işçi alınmıyor, genel müdür hükümeti eleştirmis” gibisinden ayıbı kendi içinde saklı capsiz ve fabrikayı ve ülkeyi parti mali gibi gören haberler yapmayı birakirsiniz artık.

Deniz13 Ağustos 2019 / 12:50 Cevapla

Biz işsizlikten bunalıma girelim torpilli karabuk adamını bulan girsin nefret ettim memleketimden esim ben issiz gezelim bakalım kim bilir hangi illerden işçi alındı. Devletin işini bile akraba tanıdıklari soktular ak partiliydim asla artık oy vermeyeceğim verdirmeyecegim de is bırakmadılar bize Allah sebep olanlar sebepsiz derde düşsün

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER