Özçelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz Kardemir işçisinin 2020 yılı toplu sözleşmesinde elde ettiği kademelerle ilgili açıklama yaptı.

Şube Başkanı Yılmaz, 154 günüdür kademe çalışmalarının bitirilerek kademelerin verilmediğini, iyi niyetli girişimlerin ve bekleyişin artık sona erdiğini, Kardemir yönetiminin ve idarecilerinin kademeler ile ilgili kendilerini oyaladıklarını belirtti.

Yılmaz yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Kardemir işçisinin 2018 yılındaki düzenleme ile elinden alınan ve birçok işyerinde kapatılan 16’lık kademe sisteminin tekrar düzenlenerek, sendika üyelerimize verilmesi ile ilgili 2021 yılı Toplu İş Sözleşmesinde “01.01.2022 yılında sendika ile mutabık kalınacak şekilde herkes yaptığını işin kademesine geçiş yaptırılır.” maddesini imza altına almış ve toplu sözleşmeden doğan bir yasal hak elde etmiştik.

Göreve geldiğimiz günden bu yana en önemli gündemimiz olan kademeler ile ilgili, Kardemir İnsan Kaynakları Müdürlüğü ile Genel Müdür ve hatta Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Alparslan Bayraktar ile defalarca görüşmeler yaptık.

Toplu Sözleşmeden elde edilen hakkımız olan kademelerin çelik işçisine verilmesi için yaptığımız görüşmelerde, çalışmaların devam ettiği ve en kısa sürede kademe uygulamasının hayata geçirileceği tarafımıza sürekli beyan edildi.

Son olarak, Ramazan Bayramı öncesi çalışmaların bitirilerek, kademelerinin verileceği ve Kardemir işçisine çifte bayram yaşatılacağı söylenmişti. Biz de bu müjdeyi işçi kardeşlerimiz ile paylaşmıştık.

Fakat tüm İyi niyet çabalarımıza ve bekleyişlerimize rağmen aradan 5 ay geçti ve hala kademeler ile ilgili somut bir yol kat edilemedi.

Geçen hafta Kardemir’e yazı yazdık. Bu ayın sonuna kadar kademe çalışmalarının bitmesi noktasında bir gelişme olmazsa, Çalışma Bakanlığı’na resmi yazı ile ‘Toplu Sözleşme maddemiz ihlal ediliyor’ şeklinde yazı yazacağımızı belirttik. Ama yine sonuç alamadık.

2021 yılı ve 2022 ilk çeyreğinde 5 Milyar Lira kar açıklayan, hissedarlarına bir milyar kar payı dağıtan, kapsam dışı personelin maaşına %45 zam yapan Kardemir, bir çok ünitesinde her türlü fedakarlığı yaparak 5 yıldır 8-8 çalışan, hafta tatili kullanmadan, yıllık izine çıkmadan çalışan, fabrikası için her türlü fedakarlığı dünde, bugün de yarında yapacak olan Kardemir işçisinin toplu sözleşmeden doğan yasal hakkı olan kademe düzenlemelerini 154 gündür geciktirmedir. Bu, Kardemir’in büyüklüğüne yakışmayan bir durumdur.

Bu konunun ciddiyetinin ve öneminin yetkililer tarafından farkına varılabilmesi için yarın itibarı ile Kardemir girişindeki baş temsilciliğimize “Kardemir İşçisinin Kademe Gecikmesinde 155. Gün” yazan dev bir pankart asacağız ve bu iş çözülene kadar “156. gün, 157. gün” diye güncelleyecek yeni kademe düzenlemesi hayata geçene kadar o pankartı oradan indirmeyeceğiz.

Kardemir işçisinin kademeleri verilinceye kadar bu ve buna benzer çeşitli eylemlerimizi sürdürmeye kararlıyız."