Karabük Net Haber

ARTIK AYIP OLUYOR..!

ARTIK AYIP OLUYOR..!
Bu haber 15 Nisan 2013 - 16:23 'de eklendi. 19 kez görüntülendi.

 

sukru-gokkaya

 

YAZININ VİDEOSU

Hep söylediğimiz, gururla dile getirdiğimiz bir şey vardır kent olarak. O da, “Tüm şehirler kurtuluşunu kutlar, biz ise kuruluşumuzu” cümlesidir

Aslında bu kentin de bir kurtuluş savaşı vardır.

8 Kasım’dır o da…

Millet olarak her ne kadar geçmişi çabuk unutsak da, gerekli dersleri çıkartmasak da, tarihte yerini almıştır o günler.

8 Kasım’da bizim için öyle bir gündür ki…

Çünkü Kardemir’in kapatılması demek, Karabük’ün karartılması demektir. Tüm Karabük halkı da onun bilincindedir.

Dönemin hükümeti fabrikayı bir lira gibi sembolik bir rakamla Karabüklüye vermiştir.

Karabüklü fabrikasına sahip çıkmış, sokakta ki simitçiden, fabrikasında ki sanayiciye kadar herkes imkânı oranında hisse almış, şirketin ayakta durmasını, bacaların tütmesini sağlamıştır.

İfade ettiğimiz gibi, tek bir amaç vardır o da bacaların tütmesi…

Tüm Karabük, tek yürek fabrikası ve kenti için mücadele ederken, bugün koskoca bir kenti görmezden gelenler, “Vur abalıya” misali her şeyi işçiden, esnaftan, sanayiciden kesenler o gün aramızda mıydı acaba?

Tabi ki hayır…

İfade ettiğimiz gibi devlet bu tesisi bir liraya yöre halkına vermiştir.

İşçisi, memuru, esnafı, sanayicisi bu tesisten para kazanmaya, hayatını idame ettirmeye devam etsin demiştir.

Ancak ne yazık ki bugün bunların hiçbirisi olmuyor

Karabük sanayicisi, esnafı, tüccarı resmen göz ardı ediliyor. Fedakârlık gündeme gelince de “yükle işçiye gitsin” felsefesi hayata geçiyor.

Aslında Kardemir’in sahibi olarak görülen üç aile güzel işler yapıyor, kente çok ciddi destekler sağlıyor.

Sayın Mutullah Yolbulan’ın ve Kardemir’in yaptığı fakülteleri, ARGE merkezlerini, enstitüleri, Yücel Ailesinin spor tesislerini, huzurevini, Sayın Kamil Güleç’in Sevgi Evlerini, kütüphanesini görmezden gelmemiz mümkün değil. Kentin en büyük reklam argümanı Kardemir Karabükspor’a yapılan destekler ise zaten hepimizce malum.

Ancak yapılan tüm bu güzellikler ufak-tefek işler yüzünden arada kaynayıp gidiyor. Tabir-i caiz ise denizi geçip derede boğuluyor patronlar birilerinin uygulamaları yüzünden.

Müdür Ereğli’den, mühendis Ereğli’den, hatta makam şoförü Ereğli’den. Kardemir’de iş yapan 90 müteahhit Ereğli’den.

Beyefendi adeta taşeron bir şirket kurmuş, Kardemir’i patronlardan kiralamış ve yönetiyor uygulaması var ortada. Tüm bu uygulamaları göz önünde bulundurduğumuzda hemen aklımıza şu soru geliyor; “Hani devlet burayı yöre halkına vermişti?”

Ve gelelim çalışanlar boyutuna…

Eğer bu tesis bugün ayakta duruyorsa, bacalar tütüyorsa, büyük bir yatırım hamlesi varsa, patronlar çuvalla para kazanıyorsa, bunda en büyük pay şanlı Çelik-İşçisinindir.

Sırtına yüklenen her yükü hiç itiraz etmeden taşımıştır bu onurlu ve fedakâr insanlar.

“Ücretsiz izin” denmiştir itiraz etmemiştir.

“Yüzde 42’lerden feragat” denmiştir, “Yeter ki fabrika ayakta kalsın, benim dedem, babam bu fabrikadan ekmek yemiş, bugün de ben yiyorum, yarında çocuklarım yesin, gurbet ellerinde iş aramasın” demiştir.

Ama bu onurlu ve fedakar duruşun karşılığını da hiçbir zaman alamamıştır ne yazık ki.

Onların fabrikasına ve kentine baktığı gibi, kimse bakmamıştır onlara.

Uzun bir süre kanser gibi ciddi hastalıklarla boğuşan Kardemir çalışanlarının iş akitlerinin fesih edilmesini konuştuk. “Kader vurmuş, birde siz neden vuruyorsunuz?” dedik.

O dönemde Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Cengiz Gül devreye girdi ve sendikasına bakmaksızın olaya müdahale etti. Çünkü bu bir insanlık göreviydi.

Şimdi de Beyefendi işçinin servisine göz dikmiş.

Yenice, Eskipazar, Konarı derken, son olarak da Çerçiler, Dayıslar, Ödemiş servisleri kaldırılmış. Tabi kendisi Karabüklü olmadığı için, tüm Karabük bu bacaların tütmesi için mücadele ederken aramızda olmadığı için nerenin köy, nerenin mahalle olduğunu filan bilmiyor.

İlçeye (Safranbolu) servis kaldırıyor, ancak Karabük merkezin mahallesinin servisini kaldırıyor. Kaldı ki öğrendiğimiz kadarıyla devam eden toplu sözleşmenin anlaşmaya varılan maddeleri arasında “40 kilometreye kadar servis konulur” maddesi de varmış.

Kısacası;

Sanayiciye kütük yok

Müteahhitte Ereğlili değilsen, iş yok.

Son olarak da işçiye servis yok.

Eğer Kardemir bu üç servis aracının gideri ile batacaksa, batsın da kurtulalım hep birlikte.

Bir Karabüklü olarak, insanın gücüne gidiyor.

İnsan düşünüyor ve “Biz bir kent olarak Ereğlililer gelsin, servetine servet katsın, bizim çocuklarımız iş bulmak için başka şehirlere giderken, Ereğli’den gelenler burada çalışsın diye mi bu mücadeleyi verdik?” diyor

Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan geçenlerde bir açıklama yaptı. ”Karabük ve Bartın yeniden Zonguldak’a bağlansın” dedi.

Gerek yok Sayın Toptan…

Zonguldak’ı bilemeyiz ama Beyefendi Karabük’ü çoktan Ereğli’ye bağlamış.

Artık birilerinin Beyefendiye “Dur” demesi gerekiyor…

 

Kaynak: kanal78.com.tr

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
4 ADET YORUM YAPILDI
Karabüklü16 Nisan 2013 / 10:27 Cevapla

Sayın Gökkaya,
Genel Müdür’ ün Sinter icraatını atlamışsınız. Çinli firma ile yapılan anlaşmayı bozup projesi olmayan bir Sinter tesisini Ereğli’den getirdiği adamlara ve müteahhitlere tarif usulü yaptıran Fadıl Bey, hem Kardemirin Çinli firmalarla ticaretini zora soktu hem de yarı fiyata mal edeceğim dediği tesisi iki katına maletti. Peki para nereye gitti. Fadıl Bey’ in ekibindeki Akrabası Ferdettin ne mühendisi dir ki satın almaları bu kişi gidip yerinde yapıyor ve üzerinde bir proje veya bilgisayar taşımıyor. Peki satinalmalari projeye göre yapmıyorsa eğer, neye göre yapıyor? Komisyona göre olabilir mı? GPeki yanlış alinan veya hatali yaptirilan imalatlaarin tadilat paralari ile harcanan işçilikler kimin tarafindan ödeniyor? Kardemir kesesinden olabilir mi? Bu durumda Kardemir hisse senetlerine yatırım yapanlar zarara uğramış olmuyor mü? Yapılan Sinter Tesisi Hakkinda iş mufettislerinin kapatma karari aldigi dogru ise, projesiz ve yapı ruhsatsız tesis yapımından dolayı Genel Müdür’ ün mahkemede yargılanması gerekmez mi? Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yanmaz Bey, kendisinin de ortağı olduğu şirketlerle is yapıyor mu? Bu firmalar ihaleye girmediğine göre araya paravan şirketler mı konuyor? Yoksa Ereglili müteahhitlerin bir cogu paravan mı? Değilse düzenli olarak komisyon mu veriyor? Montaj için gelen firma inşaat, inşaat için gelen firma yıkım işlerini hangi sözleşmeye ya da fiyata göre yapıyor? Savcılar kamu adına sayın genel müdürün mal varligindaki artısı bir arastiriverse mı acaba? Ya da istihbarat sayın genel müdürün çevresindekileri bir dinlemeye mı alıverse?

metin16 Nisan 2013 / 00:42 Cevapla

mutullah yolbulan zaten bulacağı yolu bulmuş hala bu şehri sömürmeye devam ediyor, Kamil Güleç rahmatli necmettin şeyhoğlu nun varisliğinde ki hayatı rahmetlinin kanatları altında geçmiştir onun sayesinde zenginliğine zenginlik katıyor ve bu adamlar hala Kardemirin yönetiminde duruyor mutullah yolbulan neden Ereğliden işçi mühendis getirmesinki adamın orada koskoca holdingi mevcut Karabük ten çok orada iş yapıyor araştırın Kardemirden çıkan kütükler nereye gidiyor Karabük Ereeğli istkametinde o turuncu renkli tırları nerelere gidiyor akşam saat 17.00 ile 17.30 arasında yapılan demir çelik indirimlerinden nereler yararlanıyor ki sizler Karabük gencinin Kardemire giremediğinden bahsediyorsunuz eğer Karabük insanı gençi önceden buralarda çalışanları adam gibi adam olsalardı şimdi bu yönetimde olanlar o kapının mandalına dahi basamazlardı gelin görünki bu şehrin insanları şak şakları seven bir sigaraya bir 35’liğe kendini yakan bir şehir ne diyelim geçmiş olsun …….

hasan demir15 Nisan 2013 / 23:25 Cevapla

her şey güzelde, yolbulan, güleç bunları bilmiyor mu? nasıl bişiki bu zaat neticede getirilmiş kişi heryerde kendini önpilana çıkarıyor. demekki zaatla bunların arasında öyle bir şeyler varki yolbulan ve güleç bunları bildiği halde bişi demiyorlar diye düşünüyorum.

tonyukuk15 Nisan 2013 / 22:17 Cevapla

Yüreğine sağlık Şükrü Gökkaya. Belediyeye mühendis alırlar kimsenin haberi yok, zabıtaya adam alırlar haber yok, demir çeliğe işçi alırlar hiçbi yerde haber yok. İş reklama gelince internete resimlerini koyarlar, yaptıkları hayırları koyarlar, iş haberi yapmaya gelince zor gelir insanlara. Birde göç verir bizim kentimiz, beyin göçü ,bu devirde çok da önemli değil ya, yandaş vatandaş mutlu olsun yeter. Vatandaşlarımızın çoğu hakka hukuka inanmasına rağmen liyakat unutulmuş yerini yandaşlığa bırakmış. Damat işe girer, yeğen işe girer, akraba işe girer, kimsen yoksa sen bakar durursun. Ne diyelim, ALLAH sonumuzu hayretsin…..

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER