Hoşgeldiniz   Sitemizde haberde toplam onaylı yorum bulunmaktadır.

TOPLU İŞ SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

02 Ocak 2013 Paylaş Twitle Metin Boyutu: Küçült Büyüt

ÇELİK İŞ SENDİKASI GENEL SEKRETERİ YUNUS DEĞİRMENCİ “2011-2012 İÇİN YÜZDE 65 ZAM TEKLİFİNDE BULUNDUK”

 

krdm-tis-start

Kardemir A.Ş ile Çelik-İş sendikası arsında 2011-2012 yıllarını kapsayacak olan Toplu İş Görüşmeleri (TİS) görüşmeleri başladı.
Kardemir’de 2 yıldır süren yetkisizlik kararının Yargıtay tarafından Çelik – iş Sendikasına verilmesinin ardından Toplu Sözleşme görüşmelerine bugün başlanıldı.

İlk gün görüşmelerine katılan Çelik – İş Sendikası Genel Sekreteri Yunus Değirmenci, yaptığı açıklamada, Kardemir’de çalışan işçilerin 2.5 yıl aradan sonra sendikal yaşama kavuştuklarını söyledi.

Değirmenci, işçilerin arasında birlik beraberlikler, sağlanınca masaya oturduklarını belirterek, “Yetki sürecinin tamamlanması ile birlikte işverene çağrı yaptık ve bugün birinci oturumu yaptık. İşverenin ve bizim temennimiz bir an önce toplu sözleşmeyi sonuçlandırıp arkadaşlarımıza haklarını gecikmeli de olsa teslim etmek. Toplu sözleşmenin masada tamamlanması bize mutluluk verecektir. İşverene 82 ana ve 2 geçici olmak üzere 84 maddeden oluşan taslağı sunduk. Bugün yapılan ilk görüşmelerde İdari maddeler başta olmak üzere 14 madde üzerinde anlaştık. TİS görüşmeleri sürecini 1 hafta içinde tamamlamak istiyoruz. Cuma günü ikinci oturum yapılacak. 84 maddeden oluşan taslağımızda akçeli maddelerin yanı sıra idari maddelerde önemli. Ücret zammı için ise 2011 ve 2012 yılları için ilk 6 ay yüzde 25, ikinci 6 ayda yüzde 10, üçüncü 6 ayda yüzde 20 ve dördüncü 6 ayda yüzde 10 olmak üzere yüzde 65 zam teklif verdik. Diğer sosyal ödemelerin ise ücret bazında artırılmasını istedik” dedi.
20130102AW000849_02
İşe yeni giren işçilerin TİS’den faydalanamayacağı yönünde yapılan değerlendirmelerin doğru olmadığını da anlatan Değirmenci, şunları söyledi:

“İşçi arkadaşlarımız doğruyu bilecek. Bu isteklerimizin işçiden saklanması söz konusu değil. İşçinin güveni önemli. TİS görüşmelerini işçilerin bilme hakkı var. Yeni işçilerin 5 yıl zam almayacağı konusundaki eski ve yeni işçi diye bir şey yok. Çelik -İş sendikasına üye, Kardemir’de çalışan tüm işçileri kapsayacak. Ancak yeni işe giren ve 31.12.2010 tarihinde saat ücretleri 4 TL’nin altında olanların saat ücretleri 4 TL’ye yükseltildikten sonra yukarıdaki ücret taleplerimiz uygulanacak.Yeni işçi eski işçi orta işçi diye bir şey olmaz, toplu sözleşmelerden sendika üyesi tüm işçiler yaralanır. İş yasası açık ve nettir.”

Bu haber toplam 207 kez okundu.

PrintPDFE-mail
Yorumunuz
Bu Haberi

TOPLU İŞ SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI için 6 Yorum

 1. yusuf diyor ki:

  işçi sendikalarının görevi nedir, yüzlerce insan takım elbiseyle işçinin haklarını savunma bahaneleriyle zengin oluyor anlamadım anlayan varsa anlatsın lütfen…

 2. Çalışan diyor ki:

  bunların hepsi oyun metalçiler çelik işler hepsi oyun bunların hepsi kendi rantları peşinde malesef işçi piyon

 3. işçi yakını diyor ki:

  Çelik iş in başındaki kuklalar. bu taleplerinizi 2 yıl önce yapıp işçinin yanında onlarla omuz omuza oldugunuzu gösterseydiniz. kimsenin ekmegiyle oynanmasaydı ne olurdu acaba.. hıı incileriniz mi dökülürdü.. ilgisizliğiniz ve vurdum duymazlıgınız yüzünden işçiler başka arayışlar içine girdi. haklarını arayanları da iş veren adı altında yolbulan denen yobaz. allah korkusu olmayan, dini imanı para olan ZAT kapının önüne koydurdu. daha önce sizin sendikanız üyesi olan insanlar, sizin beceriksizliginiz yüzünden işsiz. kış ortasında, karda kışta, çoluk çocuk hepsi ortada kaldı. AMA sizin tuzunuz kuru demi, nasıl olsa siyasi yollardan işinizi halledip zonguldak iş mahkemesinin kararını, yargıtayda patronlarınızın dalavereleriyle bozdurdunuz. yapılanları herkes biliyor ama insanları geçim korkusu, çocuklarının gelecek korkusu yıldırıyor. işinden ettiginiz insanlar için ne yapacaksınız bakalım, bunların içinde uydurma bahanelerle tazminatlarını alamayan işçiler var. hadi hodri meydan…………………….

 4. arda diyor ki:

  acaba türk metal’den gelen arkadaşlara ne verecekler çok merak ediyorum… duyumum ceza olarak bir zam verilmeyeceği yönünde.. sayın editör bunuda bir soruverin ilgililere.. şimdiden teşekkür ederim.. iyi çalışmalar..

 5. akdeniz diyor ki:

  bakalım görecez birlik beraberlik ne demekmiş, bekleyip görelim

 6. küskün işçi diyor ki:

  madem işçi arasında yeni eski olmuyordu da bizi senelerdir niye eski yeni diye ayırıp hakkımızı yediniz veya yedirdiniz. işinize geldiği gibi konuşuyosunuz. sizin bu sözleşmede istedik dediğiniz rakamlara ben kesinlikle inanmıyorum. ha siz kağıt üstünde istedik diyebilirsiniz ama alamayacağınızı sizde biliyorsunuz. işçiye hoş görünmek alamayacağın zammı istemekle olmaz. ilk önce işçiyi patronun kucağından indiğinize inandırmanız lazım. içerdeki yapılanmanızda benim adamımcılığı bırakmanız lazım. yoksa eskisi gibi seçim günü geldiğinde demokratik bir seçim oldu deyip kendi adamlarınızla çalışarak işçiye bir güven veremezsiniz. bugün mecburiyetten, işe girdiği için sesi çıkmayanlar bile yarın karşınızda olur. gerçi her ne kadar düzeldik deseniz de ben bekleyip görelim diyorum. editörden bu yazıyı saklayıp gerçekler meydana çıktığında tekrar yayınlamasını rica ediyorum. çünki bunlar olacak adım gibi eminim.

analiz

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle